Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

0
Podziel się:

W opublikowanej analizie wskazano, że w ostatnich latach obserwowany jest dynamiczny rozwój rynku kart płatniczych.

Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?
(BrianAJackson/iStockphoto)

Ryzyko związane z korzystaniem z kart zbliżeniowych jest zbliżone do ryzyka przy korzystaniu z tradycyjnych kart płatniczych - wynika z analizy UKNF dotyczącej poziomu bezpieczeństwa kart zbliżeniowych z punktu widzenia ich posiadaczy.

W opublikowanej analizie wskazano, że w ostatnich latach obserwowany jest dynamiczny rozwój rynku kart płatniczych, w tym coraz częściej wyposażonych w moduł umożliwiający dokonywanie płatności zbliżeniowych.

W przypadku transakcji zbliżeniowych - do 50 zł - autoryzacja następuje poprzez zbliżenie karty do czytnika. W przypadku transakcji powyżej tej kwoty wymagany jest PIN lub podpis. _ - Dodatkowo po przekroczeniu określonego limitu liczby transakcji lub łącznej sumy kwot również wymagany jest PIN lub podpis _ - wskazano.

W analizie podkreślono, że przyjęty sposób potwierdzania transakcji zbliżeniowych powoduje, że w wielu przypadkach nie ma żadnych zabezpieczeń uniemożliwiających postronnej osobie, która weszła w posiadanie karty zbliżeniowej, dokonanie niskokwotowej płatności.

Mimo to, z danych UKNF wynika, że skala zjawiska nieautoryzowanych transakcji dokonywanych w trybie zbliżeniowym jest znikoma (liczona w promilach) i nie odbiega od skali nieautoryzowanych transakcji dokonywanych w tzw. trybie tradycyjnym. - _ Większość banków poinformowała, iż odnotowała nie więcej, niż 100 reklamacji dotyczących tego typu transakcji od momentu wprowadzenia kart zbliżeniowych do oferty _ - podkreślono.

Jak powiedział PAP rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz, z analizy płynie wniosek, że banki powinny optymalnie wykorzystywać mechanizmy zabezpieczające wbudowane w technologię zbliżeniową. - _ Pożądanym kierunkiem rozwoju rynku byłoby umożliwienie przez banki klientom bardziej swobodnego wyboru w zakresie korzystania z funkcji zbliżeniowej karty, np. ustalania dodatkowych zabezpieczeń, bardziej rygorystycznych limitów, czy dezaktywacji tej funkcjonalności karty _ - wskazał.

Tymczasem, jak wynika z danych UKNF, większość banków nie umożliwia posiadaczom kart całkowitej dezaktywacji funkcjonalności płatności zbliżeniowych lub wprowadzenia dodatkowych limitów (ilościowych i kwotowych) na realizację tego typu płatności.

UKNF podał, że 14 z 15 ankietowanych banków komercyjnych oferuje karty wyposażone w funkcję płatności zbliżeniowych, a ich liczba wynosi łącznie ok. 13 mln sztuk.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady ds. Systemu Płatniczego, która zapoznała się z dokumentem UKNF, utworzono grupę roboczą, która ma przygotować i przedstawić swoje rekomendacje w sprawie tego rodzaju płatności. Rekomendacje mają być gotowe do 30 września.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska liderem w Europie. Wzrost o 250 proc. W ciągu zaledwie trzech lat wydano w Polsce ok. 15 milionów kart zbliżeniowych.
Używasz tych kart? To może być niebezpieczne Karty zbliżeniowe posiadają pasek magnetyczny oraz specjalny chip. Płatności dokonuje się, zbliżając kartę do specjalnego czytnika; przy transakcjach do 50 zł nie jest wymagane autoryzowanie jej PIN-em.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)