Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prognoza dla złotego
08.04.2013 19:26

Decyzja RPP ws. stóp procentowych kluczowa dla złotego

Jeżeli RPP podejmie decyzję zgodną z rynkowym konsensusem i pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie, to złoty w ciągu całego tygodnia może zyskiwać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)

Jeżeli pojutrze RPP podejmie decyzję zgodną z rynkowym konsensusem i pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie, to złoty w ciągu całego tygodnia może zyskiwać. Możliwe, że kurs EUR/PLN na koniec tygodnia zbliży się do 4,10 - oceniają analitycy.

_ - Wydaje się, że jedynym wydarzeniem godnym uwagi w tym tygodniu będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. To może być bodziec, który odwróci trend aprecjacyjny złotego. Stanie się tak, jeśli Rada nieco zaskoczy rynek i zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp. Jeżeli jednak Rada postanowi o utrzymaniu stóp na obecnym poziomie, to złoty przyjmie tę wiadomość raczej neutralnie, czyli nadal będzie aprecjonował _ - powiedział Bartłomiej Rostek, diler SPW z banku ING.

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia._ - Nie wydaje się, aby w tym tygodniu mogła pojawić się informacja, która mogłaby osłabić złotego. Myślę, że na koniec tygodnia poziomem oporu dla złotego będzie 4,10/EUR, zaś poziomem wsparcia 4,15/EUR _ - dodał Rostek.

Jego zdaniem, piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy przyczyniły się w poniedziałek do umocnienia złotego._ - Dziś obserwowaliśmy na rynku dość znaczne umocnienie złotego. Przebiliśmy się przez poziom 4,15-4,16, który do tej pory wyznaczał dolny przedział dla naszej waluty i dość gwałtownie zeszliśmy do 4,13 za euro. Rynek przez cały dzień pracował w jedną stronę, złoty był tylko kupowany _ - powiedział Rostek.

_ - Takie umocnienie to echo piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Podobnie jak złoty zareagowały też waluty w całym regionie, umacniał się także euro-dolar. Ponadto korzystnie na złotego oddziałuje dalszy wzmożony popyt na krajowe papiery skarbowe _ - dodał.

Amerykański Departament Pracy podał w piątek, że stopa bezrobocia w USA w marcu wyniosła 7,6 proc., wobec 7,7 proc. w lutym. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w marcu wzrosła o 88 tys., zaś w sektorze prywatnym wzrosła o 95 tys. Analitycy spodziewali się bezrobocia na poziomie 7,7 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 190 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 200 tys.

Rostek dodał, że dane z polskiego rynku pracy złoty przyjął neutralnie. Resort pracy podał w poniedziałek, że w marcu stopa bezrobocia spadła o 0,1 pkt proc. do 14,3 proc.

Zdaniem Henryka Sułka, dilera SPW z banku Millennium, bieżący tydzień może przynieść dalsze obniżki rentowności na krajowym rynku długu._ - W świetle zbliżającej się aukcji obligacji należy się spodziewać, że ceny papierów będą dalej rosły. Dziś mieliśmy mocne otwarcie, szczególnie na długim końcu krzywej. Przez cały dzień utrzymywała się mocna presja na spadki rentowności i wydaje się, że w najbliższych dniach taka tendencja się utrzyma _ - powiedział Sułek.

W czwartek MF zaoferuje na aukcji obligacje DS1023/WZ0124 za 2.000-5.000 mln zł. Sułek ocenia, że ewentualna decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie jest już zdyskontowana._ - Rada nadal pozostaje w centrum uwagi, ale rynek jest raczej zgodny, że RPP nie zdecyduje się na obniżkę stóp. Taka decyzja jest już uwzględniona w cenach papierów _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Poważne skutki cięć stóp procentowych. Co dalej ze złotym? Kurs polskiej waluty zapikował po decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Oto prognozy.
Światełko w tunelu dla zadłużonych we franku Od kilku dni frank szwajcarski wyraźnie traci w relacji do złotego, w wyniku czego jego kurs znalazł się najniżej od półtora roku.
Bronisław Komorowski gorącym zwolennikiem euro Doradca prezydenta: _ realną datą przystąpienia do unii walutowej jest... _. Zobacz, co o wejściu do Eurolandu mówią inni politycy.
Tagi: prognoza dla złotego, złoty, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz