Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do końca roku 3 przetargi obligacji indeksowanych inflacją

0
Podziel się:

Resort finansów planuje jeszcze do końca roku, łącznie z wrześniową akcją, zorganizowanie trzech przetargów obligacji indeksowanych inflacją - poinformował PAP Piotr Marczak, wicedyrektor departamentu długu publicznego MF.

"Zakładaliśmy, że poza tym przetargiem, który mamy we wrześniu zorganizujemy jeszcze dwa przetargi" - powiedział Marczak.

Resort finansów poszerzył w tym roku swoją ofertę o dwunastoletnie obligacje indeksowane inflacją IZ0816. Po raz pierwszy inwestorzy mogli je nabyć w sierpniu. Kolejna taka okazja zdarzy się 22 września. Wielkość oferty MF poda w poniedziałek.

Wcześniej resort zapowiadał, że jednorazowa podaż tych papierów będzie mieściła się w przedziale 0,4-0,5 mld zł. W całym 2004 roku, podobnie jak w przyszłym, przychody z obligacji indeksowanych do inflacji zaplanowano na nieznacznie ponad 1,8 mld zł.

Na rozpoczynającym program emisji obligacji inflacyjnych przetargu w sierpniu resort sprzedał całą ofertę 500 mln zł przy popycie 2,22 mld zł. Średnia cena wyniosła 904,1 zł, maksymalna 915,5 zł, a minimalna 900 zł.

Nowe obligacje to papiery o stałym kuponie wynoszącym 3 proc. Odsetki mają być naliczane raz w roku w dniu 25 sierpnia, poczynając od 2005 roku. Nominał jednej obligacji wynosi 1.000 zł. Wartość ta będzie indeksowana o wskaźnik wyliczany na podstawie miesięcznej inflacji podawanej przez GUS.

Marczak podkreślił, że kwoty związane z finansowaniem deficytu budżetowego, zapisane w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2005 rok, nie są jeszcze przesądzone.

Nie wykluczył, że wstępnie zaplanowane na 5,7 mld zł (w tym na finansowanie deficytu w przyszłym roku 4,4 mld zł) przychody prywatyzacyjne, zgodnie z intencją ministra finansów mogą ulec korekcie.

"Teraz będzie drugie podejście do budżetu w zależności od tego, czy uda się zapisać wyższe niż zaplanowano przychody prywatyzacyjne. Inne parametry również mogą się jeszcze zmienić" - powiedział PAP.

Harmonogram emisji obligacji na rynek krajowy w IV kwartale gotowy będzie pod koniec września.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)