Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBC obniżył podstawowe stopy procentowe o 50 pkt. bazowych

0
Podziel się:

Podstawowa stopa kredytu refinansowego została obniżona do 3,75 proc. z 4,25 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych od banków do 2,75 proc. z 3,25 proc.

bESLVJLp

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obniżyła w poniedziałek podstawowe stopy procentowe o 50 pkt. bazowych - poinformował EBC w komunikacie.

Podstawowa stopa kredytu refinansowego została obniżona do 3,75 proc. z 4,25 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych od banków do 2,75 proc. z 3,25 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym do 4,75 proc. z 5,25 proc.

Akcja EBC nastąpiła po poniedziałkowej obniżce stóp procentowych w USA. Rezerwa Federalna obniżyła w poniedziałek podstawowe stopy procentowe o 50 punktów bazowych, aby w ten sposób zapewnić spokój na rynkach finansowych i wesprzeć amerykańską gospodarkę.

bESLVJLr

'Niepewność na rynkach jest nadal duża, ludzie zadają sobie pytanie, jak długo potrwa ten kryzys' - powiedział Klaus Papenbrock, ekonomista Deutsche Banku po decyzji EBC.

EBC poprzednio obniżył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych 30 sierpnia. Rada obniżyła wcześniej, 10 maja, stopy procentowe również o 25 punktów bazowych.

Na obniżkę stóp zdecydowały się też dzisiaj banki centralne Kanady i Szwajcarii - obie instytucje obniżyły w poniedziałek stopy o 50 punktów bazowych.

Analitycy spodziewali się, że banki centralne na świecie mogą w poniedziałek przeprowadzić taką skoordynowaną akcję.

bESLVJLx

EBC ustala politykę monetarną dla 12 krajów: Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Finlandii, Luksemburga, Irlandii, Austrii i Grecji.

bESLVJLS
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)