Notowania

euro
13.01.2009 15:13

Euro świętuje jubileusz. W trudnych czasach

Parlament Europejski uczcił we wtorek 10-lecie wspólnej waluty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Parlament Europejski uczcił we wtorek 10- lecie euro uroczystą debatą, w której jednak najgłośniej było słychać głosy, że kraje wspólnej waluty czekają ciężkie czasy, a rządy będą musiały zdobyć się na trudne, ale konieczne reformy.

_ - Rok 2009 będzie wyjątkowo trudny dla strefy euro i jej obywateli - przestrzegł szef Eurogrupy, premier i minister finansów Luksemburga Jean-Claude Juncker. - Wyzwania dnia dzisiejszego są duże, a kolejne wyzwania - jeszcze przed nami _.

_ - Przynależność do strefy euro uchroniła jednak kraje członkowskie od dużo poważniejszych konsekwencji kryzysu finansowego i gospodarczeg _o - podkreślił unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia.

Juncker powtórzył, że globalny kryzys finansowy, który w wielu krajach wywołał recesję, ujawnił zasadnicze braki i słabości w światowym systemie finansowym. _ Odgrywamy aktywną rolę w globalnych wysiłkach, by stawić czoło tym słabościom i stworzyć nowe ramy instytucjonalne i regulacyjne. Czeka nas jeszcze dużo pracy _ - powiedział.

Wystąpił przeciwko narodowym partykularyzmom w łonie strefy euro, która wraz z przystąpieniem 1 stycznia Słowacji liczy 16 krajów i ok. 330 mln obywateli. Zdaniem Junckera, większa wewnętrzna spójność strefy euro umożliwiłaby jej odgrywanie jeszcze większej roli politycznej na świecie.

Komisarz Almunia przestrzegł, że mimo spowolnienia gospodarczego i potrzeby wsparcia konsumpcji i inwestycji, rządy krajów strefy euro powinny pamiętać o dyscyplinie budżetowej i unikać nadmiernego zwiększania swoich deficytów budżetowych.

Debata stała się dla eurosceptycznych posłów do PE okazją do kpin ze wspólnej waluty. Rozdawali oni w PE czekoladowe _ monety _ o nominale 1 euro. _ - Niebezpieczeństwo! Zjedz ją, zanim euro zje Ciebie _ - głosi dołączona ulotka.

Zdaniem organizatorów akcji, grupy _ Niepodległość i Demokracja _, _ kraje strefy euro przechodzą bezprecedensowy kryzys _, a utrzymywanie kursu euro na wysokim poziomie kosztuje _ co najmniej 1 proc. wzrostu gospodarczego i miliony miejsc pracy we Francji, Hiszpanii i Włoszech _.

_ - Kraje te jeden za drugim pogrążają się coraz bardziej w recesji _ - głosi ulotka. Jej autorzy twierdzą, że z powodu przynależności do strefy euro rządy poszczególnych krajów nie mają narzędzi, by przeciwdziałać kryzysowi i _ wcześniej czy później odejdą od euro i wrócą do własnych walut _.

_ - Strefa euro przeżyła dekadę, zadowalając się być wyspą stagnacji na oceanie wzrostu _ - uważają autorzy ulotki, wieszcząc, że _ w 2009 roku euro może obchodzić swoje urodziny po raz ostatni _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Bugaj: Strefa euro nie jest strefą dynamizmu ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/bugaj;strefa;euro;nie;jest;strefa;dynamizmu,140,0,414348.html ) 
* [ Francja wpompuje kolejne miliardy w banki ]( http://news.money.pl/artykul/francja;wpompuje;kolejne;miliardy;w;banki,68,0,413764.html )
Tagi: euro, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz