Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Filar: W kwietniu możliwa kolejna podwyżka stóp

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej może po raz czwarty z rzędu podnieść stopy procentowe - uważa członek RPP Dariusz Filar.

Filar: W kwietniu możliwa kolejna podwyżka stóp
(PAP/Szymon Pulcyn)
bELbingB

Rada Polityki Pieniężnej może po raz czwarty z rzędu podnieść stopy procentowe - uważa członek RPP Dariusz Filar, uważany za _ jastrzębia _, czyli zwolennika restrykcyjnej polityki monetarnej.

- _ Gdyby dane marcowe, które poznamy w kwietniu, okazały się bardzo mocne, to byłby czynnik wpływający na RPP. Prawdopodobnie oznaczałoby to podwyżkę do 6% _ - powiedział Filar w czwartkowym wywiadzie dla radia PiN.

Potem RPP poczeka na dalszy rozwój sytuacji - pełniejszy obraz Rada będzie miała, według niego, dzięki czerwcowej projekcji inflacyjnej.

bELbingD

- _ Jeśli pokaże ona wyższą dynamikę gospodarki, to niewykluczone są kolejne podwyżki _ - powiedział Filar.

RPP postanowiła na ostatnim posiedzeniupodnieść stopy procentowe o 25 punktów, do 5,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej, oczekując, że inflacja konsumencka w kolejnych miesiącach utrzyma się powyżej górnej granicy celu inflacyjnego.

Mimo, że RPP uznała, że: _ W kierunku obniżenia inflacji powinny również oddziaływać dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych NBP _ - część analityków nie wyklucza, że do kolejnej, czwartej z rzędu, podwyżki stóp procentowych może dojść już w kwietniu.

Inni traktują to zdanie jako sugestię, że obecnie należy oczekiwać przerwy w zacieśnianiu polityki pieniężnej. Wszyscy są jednak zgodni, ze stopy procentowe wzrosną w Polsce w tym roku jeszcze co najmniej raz.

bELbingJ
bELbinhe
wiadomości
waluty
KOMENTARZE
(0)