Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forint najsłabszy w historii, a euro po 4,50 złotego

0
Podziel się:

Słabe notowania forinta odbijają się również na złotym. Zobacz dlaczego.

Forint najsłabszy w historii, a euro po 4,50 złotego
(Egrian/Wikipedia)

Skutkiem działań politycznych węgierskiego premiera Victora Orbana jest wątpliwa reputacja i wiarygodność Węgier na światowych rynkach finansowych. Nie pozostało to bez wpływu na ich walutę, której wartość mocno się osłabiła.

Aktualizacja, godz. 16.16

Kurs euro do forinta jest pobił rekord wszech czasów. Jedno euro kosztuje 319.21 forinta, a dzisiaj kurs europejskiej waluty wzrósł 1,1 procenta. W ciągu ostatniego roku europejska waluta zdrożała ponad 15 procent.

Zobacz jak kształtuje się kurs forinta Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Taki obrót sprawy to efekt kryzys polityczno-gospodarczego na Węgrzech, gdzie rządy objął prawicowiec Victor Orban. Jego partia Fidesz wprowadziła wiele kontrowersyjnych ustaw. Należał m. in. do nich ustawa upolityczniająca bank centralny czy 27-procentowy podatek VAT, który będzie należał do najwyższych w Unii Europejskiej.

Nie pozostało to bez wpływu na polską walutę. Często forint jest wkładany do jednego koszyka razem ze złotym, ponieważ obie waluty mają podobną płynność, a rynki często są ze sobą porównywane. Polski złoty traci dzisiaj około 0,3 procenta w stosunku do euro.

Obawy o demokrację na WęgrzechRynki finansowe są pełne niepewności, czy powiodą się negocjacje w sprawie nowej pomocy rzędu 15-20 mld euro, o jaką zwrócił się w grudniu rząd Orbana. Inwestorzy żądają zbyt wysokich odsetek za węgierskie obligacje, więc Węgry nie mogą już tam szukać sposobów finansowania długu.

Jednak po zerwaniu rozmów w grudniu, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego ogłosiły, że ich misja nie wróci do Budapesztu dopóki nie zostanie wyjaśniona sprawa niezależności banku centralnego. KE nie odpowiedziała na prośbę spotkania w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie, jaką Węgry wystosowały do ministrów krajów UE i MFW.

Czytaj w Money.pl

Niepokój KE oraz niektórych zachodnich polityków budzą też wprowadzane przez Fidesz zmiany w konstytucji i innych ustawach dotyczące wyznań, sądownictwa i ochrony danych, które - zdaniem obserwatorów - zagrażają demokracji na Węgrzech. Niewykluczone, że KE po analizie prawnej uruchomi procedurę przewidzianą w przypadku naruszenia przepisów unijnych.

W piątek węgierski parlament, w którym dwie trzecie głosów ma centroprawicowy Fidesz, znowelizował konstytucję. Zmiany weszły w życie 1 stycznia. W nowelizacji opozycyjna partia socjalistyczna została uznana za _ organizację przestępczą _ jako dziedziczka partii komunistycznej.

Zmodyfikowano też pracę parlamentu: parlamentarna większość będzie mogła uchwalać ustawy w ciągu dwóch dni, a nawet jednego dnia, bez prawdziwej debaty. Ponadto oburzenie obserwatorów wywołała ostatnio utrata częstotliwości przez opozycyjne Klubradio.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)