Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

Frank gwałtownie staniał, Kredytobiorcy odetchnęli

0
Podziel się:

Narodowy Bank Szwajcarii miał dosyć i zainterweniował. Wczoraj frank potaniał o około 30 groszy.

Frank gwałtownie staniał, Kredytobiorcy odetchnęli
(Yong hian Lim/Dreamstime.com)

Kurs franka szwajcarskiego tąpnął w ciągu kilku minut aż o 7 procent. Wszystko za sprawą decyzji Narodowego Banku Szwajcarii, który postanowił interweniować w sposób bardziej zdecydowany usztywniając kurs walutowy franka w stosunku do euro, na poziomie 1,20.

Jeszcze dwa dni temu wydawało się, że frank będzie kontynuować rajd w kierunku rekordowych poziomów z pierwszych tygodni sierpnia. Wtedy szwajcarska waluta kosztowała 4,05 złotego.

Wczoraj około godz. 10 na rynek spłynął komunikat SNB, który potwierdził to o czym wcześniej mówiło się tylko nieoficjalnie. Bezpośrednim impulsem do interwencji w tym momencie mogły być dane o inflacji konsumenckiej w Szwajcarii, które wskazały na zagrożenie deflacją (spadkiem cen).

Władze monetarne Szwajcarii postanowiły skupować euro po minimalnym kursie 1,20 franka. Rynki walutowe zareagowały niemal natychmiastowo wprawiając analityków i inwestorów w osłupienie.

Zobacz jak frank zareagował w stosunku do złotego

Reakcja polskiego złotego jest jednak jedynie pochodną tego co działo się na rynku euro/franka. Inwestorzy dostosowali swoje pozycje do kursu krzyżowego. Co to oznacza? Kurs euro do złotego wynosi 4,2, w przypadku gdy podzielimy ten kurs przez 1,2 otrzymamy wartość bliską 3,50, która odpowiada mniej więcej aktualnemu kursowi franka do złotego.

Zobacz jak jak wyglądało usztywnienie franka do euro

Narodowy Bank Szwajcarii już wcześniej interweniował na rynku walutowym. Doprowadziło to jedynie do chwilowego osłabienia waluty Helwetów. Co zatem spowodowało, że dopiero teraz władze monetarne Szwajcarii zdecydowały się na interwencję i dlaczego dokładnie po kursie 1,2 w stosunku do euro?

- _ W zeszłym tygodniu Narodowy Bank Szwajcarii był na rynku bierny. To powodowało, że frank się wyraźnie umacniał. W tym momencie 1,20 wydawał się kursem do utrzymania przez Bank Szwajcarii na dłuższą metę, bo przecież chodzi oto, żeby ten kurs obronić. Oczywiście optymalnym kursem byłoby 1,35. Taka relacja byłaby rozsądna dla gospodarek Szwajcarii i strefy euro - _mówi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

_ - 1,2 nazywa się na razie takim kursem optymalnym. Przy tym kursie SNB ma siłę na przynajmniej kilka tygodni. Przez te kilka tygodniu uda się tego kursu bronić. Jak to będzie wyglądało dłużej? Może być ciężko, ponieważ rezerwy, choć są duże, są jednak ograniczone. W tej chwili SNB ma blisko 250 mld franków w rezerwach - _dodaje ekspert.

W każdym momencie Bank Szwajcarii może jednak podążyć drogą USA i dodrukować pieniądz, tym bardziej, że istnieje realne zagrożenie deflacją. - _ Niektórzy ekonomiści twierdzą, że tak może być. Jednak taka operacja, także nie działa w nieskończoność. Można drukować franki, żeby mieć czym bronić kursu, jednak takie rozwiązanie tworzy megainflację. Poza USA nie ma kraju, który byłby w stanie bronić inflacji przez kilka lat przy takiej polityce monetarnej. Zakładając, że scenariusz grecki, włoski i pozostałych państw strefy euro wspiera stronę negatywną, to w pewnym momencie bank Szwajcarii może skapitulować - _przewiduje Rogalski.

_ Korona norweska czy surowce _

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

W przypadku, gdy frank szwajcarski - przynajmniej w najbliższym czasie - nie będzie okazją do szybkiego zarobku dla krótkoterminowych spekulantów, może okazać się, że inwestorzy skierują swoje fundusze do innych _ bezpiecznych przystani _.

Na bardziej egzotyczną walutę zwraca uwagę Marek Rogalski, analityk DM BOŚ. - _ Dla spekulanta padł sygnał, że franki nie są okazją i tego nie należy ruszać. Będą więc szukać czegoś innego. Wskazałbym na walutę, o której się mówi coraz częściej - koronę norweską. Norwegia ma nadwyżkę budżetową, a nie dziurę. Poza tym gospodarka tego kraju jest oparta na ropie i jest w pewien sposób niezależna od Unii Europejskiej i jej zadłużeniowych problemów. To jest waluta, która może powoli zastępować franka - prognozuje. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85570.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/przelom;drastyczna;przecena;franka,138,0,903818.html) Szwajcarzy podjęli decyzję. Drastyczna przecena franka! Szwajcarski Bank Centralny powiązał franka szwajcarskiego z euro. Zobacz, jak zareagował rynek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t142821.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/poradniki/artykul/jak;zdobyc;taniego;franka;zeby;splacic;kredyt,152,0,895128.html) Szukasz taniego franka na ratę? 26 sierpnia weszła w życie ustawa antyspreadowa. Kupowanie tańszych walut może dać miesięcznie 85 złotych oszczędności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t130640.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/masz;kredyt;we;franku;wyprobuj;te;narzedzia,225,0,891361.html) Masz kredyt we franku? Wypróbuj te narzędzia Ile w tej chwili kosztuje szwajcarska waluta? Jak duże są różnice kursów pomiędzy bankami? Sprawdzisz dzięki narzędziom Money.pl.

_ _

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)