Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Frank szwajcarski rekordowo drogi

0
Podziel się:

Po raz ostatni szwajcarska waluta była tak droga na początku 2009 roku.

Frank szwajcarski rekordowo drogi
(Gustavo Fadel/Dreamstime.com)
bELhpWzV

Po wczorajszych stratach złoty odzyskuje dzisiaj siły. Szwajcarska waluta wciąż pozostaje jednak blisko swoich rekordów.

Euro kosztuje dziś na rynku 3,94 zł, dolar 2,79 zł, a frank za franka 3,17 zł. To nieznaczne umocnienie, bo wczoraj szwajcarska waluta sięgnęła 3,20 zł. To poziom porównywalny z początkiem 2009 roku, gdy polska waluta gwałtownie traciła wskutek paniki na rynkach finansowych po wybuchu kryzysu finansowego.

bELhpWzX

Jak podkreśla Marcin R.Kiepas, analityk z DM XTB, przecena na złotym wynika głównie z rosnącego niepokoju o stan finansów publicznych w strefie euro. - _ Obawy związane z restrukturyzacją greckiego zadłużenia, obniżenie ratingu Grecji przez Fitch do B+ z BB+, obniżenie przez S&P perspektyw ratingu Włoch na poziomie A+ do negatywnej ze stabilnej, strach przed finansowymi trupami w szafie w Hiszpanii, a także opublikowane wczoraj gorsze od prognoz wstępne odczyty majowych indeksów PMI dla Niemiec i całej Strefy Euro, zaowocowały zdecydowaną ucieczką od ryzyka. Ucierpiał na tym również złoty - umaczy analityk . _

Dzisiaj sytuacja na złotym jest znacznie spokojniejsza niż wczoraj. Podobnie wygląda sytuacja na europejskich giełdach, które odreagowują wczorajsze spadki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t74289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raty;kredytow;we;frankach;na;razie;nie;wzrosna;gorzej;z;euro,226,0,807906.html) Raty kredytów we frankach na razie nie wzrosną. Gorzej z euro Polacy zadłużeni w euro zapłacą raty wyższe nawet o sto złotych, bo szef Europejskiego Banku Centralnego Jean Claude Trichet boi się inflacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t102610.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/raporty/artykul/wyzsze;raty;tylko;przez;chwile,46,0,725550.html) Wyższe raty tylko przez chwilę Przez tydzień złoty osłabił się tak, że rata kredytu w euro urosła o ponad 40 złotych, a w szwajcarskim franku o niemal 100 złotych. Analitycy uspokajają. Za rok posiadacze kredytów w walutach będą płacić nawet o 200 zł mniej niż dziś.
bELhpWAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)