Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Frank znów w górę. Kosztuje ponad 3,25 zł

0
Podziel się:

Obawy inwestorów o kryzys zadłużenia i przyszłość m.in. Grecji utrzymują się w dalszym ciągu. W efekcie złoty traci m.in. do szwajcarskiego franka.

Frank znów w górę. Kosztuje ponad 3,25 zł
(schoschie/CC/Flickr)

Obawy inwestorów o kryzys zadłużenia i przyszłość m.in. Grecji utrzymują się w dalszym ciągu. W efekcie złoty traci m.in. do szwajcarskiego franka. Dziś płacono za niego ponad 3,25 zł.

Do południa euro umacniało się wobec dolara i szwajcarskiego franka. Zyskiwał też złoty. _ - Pojawiła się informacja, że Chiny są zainteresowane zakupem portugalskich obligacji. To bardzo poprawiło humory inwestorów _ - stwierdziła główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Po godz. 14 przyszły jednak dane z USA, które okazały się słabsze od prognoz. - _ Słabsze dane makroekonomiczne z USA, to już chyba norma, co akurat niespecjalnie cieszy giełdowych inwestorów, a także tych, którzy liczyli na zmianę dotychczasowego trendu na walutach _ - stwierdził analityk DM BOŚ Marek Rogalski.

Drugi odczyt dynamiki PKB za I kwartał był zbliżony do pierwszego i wyniósł 1,8 proc. Tymczasem rynek oczekiwał 2,1 proc. Ponadto cotygodniowe dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazały się gorsze od prognoz.

W tygodniu zakończonym 21 maja liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych zwiększyła się o 10 tys., do 424 tys. - poinformował Departament Pracy. Ekonomiści spodziewali sie 405 tys.

_ - To już swoista czarna seria danych z USA, która trwa od 2 tygodni. Można się zacząć poważnie obawiać, jaki będzie amerykański PKB w II kwartale - to ważna kwestia, gdyż pokazuje, że nie tylko Grecja będzie w najbliższym czasie wpływać na rynki finansowe - _stwierdził Rogalski.

_ _

Dodał, że w tej kwestii znów zrobiło się nerwowo. Po południu szef Eurogrupy, Jean-Claude Juncker przyznał, że istnieje ryzyko, iż Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie wypłaci Grekom pieniędzy w czerwcu. Jego zdaniem w takiej sytuacji wsparcia powinna udzielić Unia Europejska. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta i patowa" - stwierdził Rogalski.

Skutkiem tych informacji euro potaniało w relacji do innych głównych walut. Kurs EUR/USD sięgnął 1,41. _ - Na rekordowo niskim poziomie znalazł się dziś kurs EUR/CHF, który ustanawiał historyczne minima na poziomie 1,2240 _ - stwierdził analityk DM TMS Brokers Bartosz Sawicki.

Na fali obaw inwestorzy chętniej kupowali szwajcarskiego franka, w wyniku czego złoty stracił na wartości. Kurs CHF/PLN przekroczył w czwartek poziom 3,25 zł.

_ - Do paniki jest dość blisko. Wydaje się zatem, że zebrani na szczycie G-8 będą musieli jednak wspólnie poważniej pochylić się nad problemem Grecji. Nie można zupełnie wykluczyć, że dojdzie do przedstawienia jakichś "nowatorskich" rozwiązań, które miałyby na celu uspokojenie rynków finansowych. Europa nie może zostać pozostawiona sama ze swoim greckim problemem _ - stwierdził Rogalski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/powazne;oslabienie;zlotego;przez;klopoty;eurolandu,95,0,715871.html) Poważne osłabienie złotego? Przez kłopoty eurolandu Zdaniem ekonomistów kryzys w jaki popadł _ celtycki tygrys _ pociągnie w dół polską walutę. Jednak dopiero kłopoty Hiszpanii pogrożą Europę w kolejnym ostrym kryzysie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t94064.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/problemy;grecji;oslabia;zlotego,118,0,814198.html) Problemy Grecji osłabią złotego? Członek Rady Polityki Pieniężnej Elżbieta Chojna-Duch uważa, że dobra sytuacja gospodarcza Polski obroni rodzimą walutę przez zawirowaniami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/glupie;kryteria;z;maastricht;czas;je;zmienic,87,0,838999.html) "Głupie kryteria z Maastricht. Czas je zmienić" Znany profesor z London School of Economics i były doradca Banku Anglii krytykuje politykę krajów strefy euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)