Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fundusz Kościelny do likwidacji? Będzie projekt w tej sprawie

0
Podziel się

Graś: Mamy w tej sprawie różne zdania. Zarówno ze strony Kościoła, jak i ze strony prawników.

Fundusz Kościelny do likwidacji? Będzie projekt w tej sprawie
(kprm.gov.pl)
bDAQMcad

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że w najbliższym czasie pojawi się projekt ustawy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych. _ - Wszystko będzie się odbywać w porozumieniu z Kościołem _ - zapewnił Graś.

_ - Mieliśmy w tej sprawie różne zdania. Zarówno ze strony Kościoła, jak i ze strony specjalistów: prawników i konstytucjonalistów. Ten projekt pojawi się wkrótce i będzie poddany normalnym konsultacjom. Wszystkie strony będą się mogły na jego temat wypowiedzieć _ - zapowiedział Graś.

Na pytanie, czy rząd zamierza zlikwidować Fundusz Kościelny bez podpisania umowy z Episkopatem, rzecznik rządu powiedział: - _ opinie specjalistów zarówno ze strony rządowej, jak ze strony kościelnej są w tej sprawie podzielone _.

bDAQMcaf

Graś podkreślił, że prawnicy rozważali, czy potrzebna jest nowelizacja Konkordatu, który określa stosunki państwo - kościół, czy też wystarczy uregulowanie tej sprawy mocą ustawy.

Zwrócił uwagę, że prace nad ustawą będą odbywać się w porozumieniu z Kościołem. - _ Nie ma tutaj żadnego pola do wojny, czy do konfliktu. Chcemy tę sprawę uregulować, podobnie jak udało się uregulować sprawę komisji majątkowej _ - zaznaczył Graś._ _

_ W _iceminister administracji i cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk po raz pierwszy oficjalnie przyznał, że likwidacja Funduszu Kościelnego finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych może się odbyć bez zawarcia umowy z Kościołem. Księża sprzeciwiają się takiemu stawianiu sprawy.

Kołodziejczyk w odpowiedzi na interpelację posłanki PiS Marii Nowak, napisał, że do likwidacji Funduszu nie jest potrzebna dwustronna umowa ze stroną kościelną. Bowiem ustawa, na podstawie, której Fundusz finansuje składki, została przyjęta bez podpisania wcześniejszej dwustronnej umowy. Według Kołodziejczyka projekt zmian w Funduszu poddany zostanie konsultacjom, w trakcie, których biskupi będą mogli przedstawić swoje stanowisko.

bDAQMcal
Więcej o relacjach państwa z kościołem czytaj w Money.pl
Gowin: Wypowiedzi Rydzyka to szkodliwe brednie Nikt w Platformie nigdy przed księżmi nie klękał.
SLD o aborcji: PO boi się reakcji Kościoła SLD protestuje przeciwko decyzji Marszałka Sejmu, który nie udzielił zgody na zorganizowanie wystawy _ Piekło Kobiet _.
Minister-muzułmanka broni chrześcijaństwa Wojujący ateizm jest zagrożeniem dla Europy. Religia powinna odgrywać większą rolę w życiu społecznym.
bDAQMcaG
Źródło:
KOMENTARZE
(0)