Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja rozważa wystąpienie ze strefy euro

0
Podziel się:

Taka informacja pojawiła się w internetowym wydaniu niemieckiego tygodnika Der Spiegel.

Grecja rozważa wystąpienie ze strefy euro
(Policy Network/CC/Flickr)
bEShgleJ

aktualizacja godz: 19:30

Ateny natychmiast zdementowały informację niemieckiego _ Spiegla _ (wydanie internetowe), jakoby pogrążona w kryzysie zadłużenia Grecja rozważała opuszczenie strefy euro i powrót do własnej waluty.Wcześniej zaprzeczył temu również przedstawiciel rządu niemieckiego.

Anonimowy przedstawiciel rządu w Atenach zapowiedział jednocześnie, że z _ pełnym dementi _ wystąpi wkrótce grecki resort finansów.

Ministrowie finansów strefy euro i przedstawiciele Komisji Europejskiej mają się spotkać w piątek wieczorem w Luksemburgu na tajnym posiedzeniu, zaalarmowani tym zamierzeniem rządu premiera Jeorjosa Papandreu (na zdjęciu) - dowiaduje się _ Spiegel _ i dodaje, że po ewentualnym wystąpieniu Grecji z unii walutowej wkrótce na porządku dnia stanęłaby restrukturyzacja greckiego zadłużenia.

bEShgleL

_ Spiegel _ pisze, że w związku z napiętą sytuacją na spotkanie w Luksemburgu ma być nałożona klauzula najwyższej poufności. Podobno niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zamierza usilnie odwodzić Greków od porzucenia euro. Będzie tłumaczył, że nowa waluta znacznie traciłaby na wartości wobec euro i że taka dewaluacja, która mogłaby - zdaniem ekspertów - osiągnąć nawet 50 proc. - spowodowałaby drastyczny wzrost greckiego długu publicznego. _ Krótko mówiąc, Grecja by splajtowała _ - podsumowuje _ Spiegel _.

Reuters pisze w związku z rewelacjami _ Spiegla _, powołując się na nieokreślone bliżej źródło w rządzie niemieckim, że nie jest prawdą, jakoby Grecja miała takie plany. _ Wystąpienie (z unii walutowej) nie jest i nie było planowane _ - cytuje Reuters swoje źródło.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t94041.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;grecji;obiecuje;wyjscie;z;kryzysu,208,0,813264.html) Premier Grecji obiecuje wyjście z kryzysu Jeorjos Papandreu, chce zmniejszyć wydatki państwa do 44 procent PKB w 2015 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;zbankrutuje;prosi;o;rozmowy,96,0,814176.html) Grecja zbankrutuje? Prosi o rozmowy Grecja oświadczyła Unii Europejskiej i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, że chce, by dokonano restrukturyzacji jej zadłużenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t94165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;dusi;sprywatyzuja;za;50;mld;euro,135,0,813959.html) Kryzys dusi. Sprywatyzują za 50 mld euro Grecki rząd ogłosił wielki plan sprzedaży udziałów w dużych, państwowych firmach.
bEShglfm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)