Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gronicki: Kolejna emisja 50-letnich obligacji już nie w tym roku

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów planuje kolejne emisje 50-letnich euroobligacji, ale już nie w tym roku. Nie wyklucza także zaoferowania papierów o dłuższym terminie zapadalności, powiedział minister finansów Mirosław Gronicki./ ISB /

Ministerstwo Finansów planuje kolejne emisje 50-letnich euroobligacji, ale już nie w tym roku. Nie wyklucza także zaoferowania papierów o dłuższym terminie zapadalności, powiedział w piątek minister finansów Mirosław Gronicki.

„Teraz jest szansa, żeby w najbliższym czasie, ale już raczej nie w tym roku, operację powtórzyć, na większą skalę, w ofercie bardziej otwartej” – powiedział Gronicki dziennikarzom w Sejmie.

„50-letnie papiery to nie jest koniec. Myślę, że mamy szanse na jeszcze dłuższe papiery” – dodał minister.

Polska sprzedała w środę 50-letnie euroobligacje o wartości 500 mln euro. Jest to pierwsza w historii emisja obligacji o tak długim terminie zapadalności. Papiery te zostały wycenione na poziomie 38 pb powyżej średniej rynkowej, kupon obligacji wyniósł 4,25%.

„Myśleliśmy o większej kwocie, ale chcieliśmy zobaczyć, jak rynek zareaguje na naszą ofertę” – powiedział w piątek Gronicki.

Minister powtórzył, że celem resortu finansów jest stopniowe wydłużanie średniej zapadalności papierów.

„Kolejne emisje zagraniczne będą się opierały bardziej na dłuższych niż krótszych okresach zapadalności” – powiedział.

Gronicki zapowiedział także, że pod koniec sierpnia resort opublikuje nową strategię zarządzania długiem publicznym. „Tam znajdzie się wiele ciekawych rzeczy” – dodał.

Pod koniec marca ministerstwo sprzedało obligacje 15-letnie nominowane w euro o wartości 1,5 mld euro, a pod koniec maja o wartości 750 mln euro. W sumie resort uplasował w tym roku obligacje 15-letnie o łącznej wartości 5,25 mld euro.(ISB)

wiadomości
waluty
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)