Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hausner
14.01.2004 09:54

Hausner: Stopy można jeszcze obniżyć

Wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner uważa, że Rada Polityki Pieniężnej ma jeszcze przestrzeń do obniżki stóp procentowych, ale nie powinna tego dokonać przez gwałtowne redukcje.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Istnieje jeszcze przestrzeń do obniżenia stóp procentowych, ale to (wysokość stóp) nie jest dziś najważniejszy problem. Ten moment na obniżkę był półtora roku - dwa lata lata temu, i dziś bylibyśmy w innym miejscu rozwoju gospodarczego" - powiedział Hausner we wtorek wieczorem na spotkaniu ze środowiskiem spółdzielczym.

Wicepremier uchylił się jednak od odpowiedzi na pytanie PAP o skalę ewentualnej redukcji podstawowej stopy procentowej NBP, która obecnie wynosi nie mniej niż 5,25 proc.

"Nie powiem, o ile RPP może obniżyć stopy, bo nie do mnie należy definiowanie tych kwestii" - powiedział PAP Hausner.

RPP, która jest w trakcie wymiany swojego składu, spotyka się na najbliższym posiedzeniu 20-21 stycznia. Na tym posiedzeniu nową postacią wśród członków RPP będzie Mirosław Pietrewicz, ekonomista związany z PSL.

Zdaniem Hausnera RPP nie musi koniecznie dokonać obniżki stóp na najbliższym posiedzeniu w styczniu.

"Ale gdyby nastąpiła taka redukcja, to uważam, że nie byłoby to groźne" - powiedział wicepremier.

"Moim celem jest natomiast takie działanie, aby RPP nie miała argumentów za podwyżką stóp. To byłoby zabójcze dla naszej gospodarki" - dodał. Na następnym, lutowym posiedzeniu RPP, oprócz prezesa NBP Leszka Balcerowicza i Jana Czekaja, będzie już także obecnych ośmiu nowych członków RPP, wśród nich wybrani przez Sejm Pietrewicz i Stanisław Nieckarz.

Rynki obawiały się, że nowi członkowie RPP mogą doprowadzić do poluzowania polityki pieniężnej gwałtownymi obniżkami stóp, a np. Nieckarz mówił przed swoim wyborem, że celem RPP w ciągu roku - półtora powinno być obniżenie stóp procentowych do poziomu realnych stóp obowiązujących w Unii Europejskiej. Jednak już po wyborze Nieckarz dodał, że jest przeciwny gwałtownym zmianom w polityce pieniężnej; zmiany powinny być dostosowane do sytuacji gospodarczej.

Hausner powiedział PAP we wtorek, że "nie zgadza się z Nieckarzem ani w kwestii doprowadzenia stóp w ciągu roku - półtora do poziomu UE, ani w żadnej innej".

"Byłoby też nieporozumieniem, gdyby nowa Rada forsowała gwałtowne obniżenie stóp procentowych. To byłoby nieszczęsne" - dodał wicepremier. W środę Senat wybierze trzech swoich przedstawicieli w RPP. Na liście kandydatów, po rezygnacji posła Stanisława Steca, pozostało 10 nazwisk, w tym senatorowie: Marian Noga, Genowefa Ferenc i Tadeusz Wnuk.

Zdaniem Hausnera ani posłowie ani senatorowie nie powinni ubiegać się o nominacje do RPP.

"Myślę, że nie wszyscy, ale większość senatorów wycofa się z kandydowania" - powiedział PAP Hausner.

Wcześniej senator Wnuk powiedział, że rozważa obecnie dalsze pozostawanie na liście kandydatów.

Natomiast źródło w SLD poinformowało PAP, że "największe kłopoty z ewentualną rezygnacją może mieć senator Noga".

Tagi: hausner, stopy, rpp, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz