Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja bazowa netto wyniosła 3,4 procenta

0
Podziel się:

Ankietowani ekonomiści oczekiwali inflacji bazowej netto na poziomie średnio 3,3 procent.

Inflacja bazowa netto wyniosła 3,4 procenta
(PAP/Leszek Szymański)

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii - nowa miara wprowadzona w ub. miesiącu przez bank centralny zamiast inflacji bazowej netto - wyniosła w czerwcu 2008 roku 2,2 procent w ujęciu rocznym wobec 2,1 procent r/r miesiąc wcześniej, podał we wtorek Narodowy Bank Polski (na zdjęciu szef NBP Sławomir Skrzypek).

Inflacja bazowa netto (wskaźnik ten będzie publikowany tylko do końca tego roku) wyniosła w czerwcu 3,4 procent wobec 3,2 procent w maju.

Dziesięciu ankietowanych ekonomistów oczekiwało inflacji bazowej netto na poziomie średnio 3,3 procent, przy prognozach wynoszących od 2,9 procent do 3,4 procent.

NBP podał też, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen kontrolowanych wyniosła w czerwcu 4,3 procent w ujęciu rocznym wobec 3,9 procent miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności wyniosła 4,8 procent r/r wobec 4,5 procent przed miesiącem.

ZOBACZ TAKŻE:

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw wyniosła 4,7 procent wobec 4,4 procent miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej średniej obciętej wyniosła 4,9 procent wobec 4,5 procent przed miesiącem.

Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) w czerwcu wyniósł 4,6 procent r/r, wobec 4,4 procent r/r miesiąc wcześniej.

W ramach nowej miary inflacji bazowej z koszyka CPI wyłączane będą - oprócz cen żywności i napojów bezalkoholowych - także ceny energii, na które składają się ceny paliw oraz ceny nośników energii (gaz, energia elektryczna, opał etc.).

Inflacja bazowa jest wyliczana przez bank centralny różnymi metodami: oprócz inflacji netto (po wyłączeniu cen żywności i cen paliw), są to także inflacja po wyłączeniu wzrostu cen kontrolowanych, inflacja po wyłączeniu cen o największej zmienności (m.in. cen niektórych warzyw i owoców, cen energii, opłat za użytkowanie mieszkania, niektórych usług pocztowych i telekomunikacyjnych).

NBP liczy inflację po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw oraz tzw. 15-proc. średnią odciętą, którą oblicza się przez odrzucenie dwóch grup: 15 procent towarów, których ceny wzrosły najbardziej oraz 15 procent towarów, których ceny wzrosły najmniej.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)