Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Jak przewidzieć koszt budowy domu?

Podziel się

Spełnianie swoich marzeń często wiąże się z planowaniem i wyrzeczeniami. Koszt budowy domu warto przewidzieć zanim podejmiemy pierwsze decyzje finansowe.

Jak przewidzieć koszt budowy domu?
bDTkxryt

Stawiając pierwsze kroki na ścieżce prowadzącej do budowy domu, nieuchronnie musimy określić, jaką kwotę gotowi jesteśmy przeznaczyć na ten cel. Choć zależy ona od wielu nieznanych jeszcze podczas planowania czynników, możliwe jest oszacowanie skali inwestycji. Z taką wiedzą możemy zdecydować o tym, jakiej działki potrzebujemy i jak duży dom na niej powstanie.

Co liczymy?

Budowa domu wiąże się za każdym razem z pewnymi etapami, których nie sposób ominąć. Są to najogólniej rzecz ujmując:

 • kupno działki
 • budowa domu w stanie deweloperskim
 • wykończenie wnętrz + meblowanie i przeprowadzka
bDTkxryv

Działka

Niczego nie zbudujemy nie dysponując ziemią. Jeżeli nie posiadamy zatem działki budowlanej, będzie trzeba ją kupić. Wybierając działkę, musimy porównać wartość nieruchomości w wybranym regionie i zwykle nie możemy liczyć na znaczące odchyły w cenie. Oferenci ziemi na sprzedaż najczęściej wystawiają działki w internecie na serwisach takich, jak dom.gratka.pl czy olx.pl. Można też skorzystać z rady lokalnego agenta nieruchomości. Oczywiście, kupując ziemię często możemy negocjować cenę. Na etapie planowania całości nie możemy jednak takiej informacji uwzględnić.

Na cenę ziemi wpływają takie czynniki, jak jej lokalizacja czy dostęp do mediów. Jeżeli np. interesuje nas niewielka działka w granicach miasta, z dostępem do kanalizacji i gazociągu - zapłacimy za każdy metr kw. jej powierzchni więcej, niż w przypadku działki na obrzeżach miasta, na której w dodatku dostępna jest tylko linia energetyczna. Porównując ceny ziemi, musimy więc zestawiać ze sobą działki o podobnych parametrach, czyli najogólniej rzecz biorąc:

 • region
 • odległość od centrum miasta
 • dostępność komunikacyjna (drogi, komunikacja publiczna)
 • dostępność mediów (linie energetyczne, kanalizacyjne, gazowe etc.)
 • sąsiedztwo (zabudowa jednorodzinna, przemysłowa, status uzdrowiska lub miejscowość turystyczna)
 • krajobraz (tereny rzeczne, górskie, leśne)
 • ukształtowanie terenu (działa z dużym spadkiem będzie zwykle tańsza, jednak droższa okaże się budowa)
 • inne, specyficzne czynniki (np. bardzo dobra gleba)
bDTkxryB

Kalkulatory budowlane

Koszty budowy rozdzielamy na poniesione w trakcie budowy (czyli do tzw. stanu deweloperskiego) i koszty wykończenia i meblowania. Najbardziej wstępną analizę można przeprowadzić za pomocą kalkulatorów budowlanych, np. ze strony kb.pl. Pozwala ona wstępnie określić, ile będzie kosztował budynek o danej wielkości, nie uwzględnia jednak żadnych konkretnych rozwiązań przyjętych w projekcie.

Projekty domów z kosztorysem

Dokładniejszą metodą są kosztorysy - stosowane tu na identycznej zasadzie, jak w wielu innych branżach. Skąd jednak wziąć kosztorys na etapie planowania budynku? Jeżeli decydujemy się na projekt gotowy, możemy sprawdzić jego szacunkowy koszt na stronach pracowni oferujących projekty domów. Koszty będą tam bardziej precyzyjne, gdyż kosztorysy na ogół liczone są na podstawie konkretnego projektu. Uwzględniana jest zatem realna ilość ścian, elementów żelbetowych czy drewna. Ograniczeniem tej metody jest lokalizacja - koszty są uogólnione dla całego kraju, więc w woj. mazowieckim zapłacimy najprawdopodobniej więcej, zaś np. w Świętokrzyskiem cena może okazać się niższa niż w kosztorysie. Ponieważ jednak dostęp do rzetelnych danych o kosztach budowy na danym terenie jest informacją ograniczoną, jest to najlepsze przybliżenie na jakie możemy liczyć na tym etapie.

Jakie korzyści daje nam informacja płynąca z takiego kosztorysu? Przede wszystkim pozwala porównać projekty danej pracowni. Dwa domy parterowe o powierzchni 120m² mogą różnić się pod względem kosztów budowy np. ze względu na obecność balkonów, podcieni czy inny kształt dachu. Zyskamy zatem porównanie, które pozwoli zdecydować, czy dane rozwiązanie faktycznie jest dla nas warte swojej ceny.

bDTkxryC

Minusem kosztorysów sporządzanych przez pracownie projektowe jest fakt, że każda z nich może uwzględnić inny zakres kosztów. Dlatego korzystając z ich kosztorysów, należy poszukać na stronie informacji o tym, jak są sporządzane, czy kalkulowane są ceny netto i jaki system budowy został uwzględniony.

Projekt indywidualny

Decydując się na dom z projektu indywidualnego, powyższe rozwiązanie nie sprawdzi się - zostajemy z informacją płynącą z kalkulatorów internetowych. Nadal możemy jednak poszukać projektu o podobnych parametrach do naszych oczekiwań i zweryfikować jego cenę na stronie danej pracowni.

Wnętrza

Ceny wykończenia wnętrz i ogrodu to ceny wysoce nieprzewidywalne - widełki cenowe pomiędzy różnymi rozwiązaniami są tutaj tak wielkie, że ciężko ująć je w ramy kosztorysów. Poza tym zwłaszcza ogród jest elementem, którego koszty można rozłożyć na wiele lat. Dlatego w celu oszacowania kosztów wnętrz zakłada się wstępnie, że wyniosą one ok. 500-700zł/m2. W przypadku domu o pow. 120m daje nam to ok. 60 tys. - 84 tys. zł.

bDTkxryD

Sprawdzona inwestycja

Oceniając koszt budowy w sposób przedstawiony powyżej, nie otrzymamy naturalnie skrajnie dokładnych wyników. Przybliżone koszty ukażą nam jednak skalę inwestycji, zaś zastosowanie tej samej metody do kilku założeń czy gotowych projektów pokaże ekonomiczność przyjętych w nich rozwiązań. Jest to narzędzie służące do oceny tego, jak różne rozwiązania wpływają na cenę całego planu i to, czy mieści się w granicach naszych możliwości finansowych.

bDTkxryW
wiadomości
waluty
gospodarka