Notowania

rpp
28.04.2010 12:43

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Pracą Rady Polityki Pieniężnej kieruje teraz Piotr Wiesiołek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,5 proc. - podała RPP w komunikacie.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Wszyscy z 18 ankietowanych przez PAP ekonomistów byli zdania, że stopy procentowe NBP w kwietniu zostaną pozostawione bez zmian.

Ekonomiści oceniają, że spadająca inflacja, umacniający się złoty i umiarkowane tempo rozwoju gospodarczego uzasadniają pozostawienie stóp na obecnym poziomie w najbliższych miesiącach, a podwyżek stóp procentowych nie należy się spodziewać wcześniej niż w IV kwartale 2010 r.

Najwięcej wskazań jeśli chodzi o główną stopę procentową NBP na koniec tego roku, dotyczy poziomu 3,75 proc.

Stopy na takim poziomie oczekuje 8 z 18 ekonomistów. Czterech ekonomistów oczekuje dwóch podwyżek stóp po 25 pb w całym 2010 roku, a w konsekwencji poziomu 4 proc. w grudniu.

Pięciu ekonomistów jest zdania, że stopy procentowe pozostaną w tym roku na obecnym poziomie 3,50 proc. Jeden ekonomista przypisał równe prawdopodobieństwo dla pozostawienia stóp procentowych w tym roku bez zmian oraz dla jednej podwyżki o 25 pb.

Decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić nadal 3,50 proc., stopa lombardowa 5 proc., depozytowa 2 proc., redyskonta weksli 3,75 proc., zaś dyskonta weksli 4 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ RPP przyjęła sprawozdanie NBP z wynikiem 4 mld złotych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rpp;przyjela;sprawozdanie;nbp;z;wynikiem;4;mld;zlotych,62,0,614718.html )
Tagi: rpp, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz