Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kłopotek: W 2015 roku możemy mieć euro

0
Podziel się:

Zdaniem posła datę wprowadzenia euro należy określić możliwie szybko.

Kłopotek: W 2015 roku możemy mieć euro
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Realną datą wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w Polsce jest 1 stycznia 2015 roku.

Nie jest jednak pewne czy będzie do tego potrzebna zmiana konstytucji - uważa Eugeniusz Kłopotek, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, wiceprzewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

_ - Spróbujmy się przymierzyć do wprowadzenia euro w 2015 roku. Bez względu na to kto będzie w Polsce rządził, najpierw musi dojść do porozumienia w tej sprawie wszystkich sił politycznych, żeby nie było odwrotu. Należy też decyzję zaakceptować wspólnie z prezydentem. Przyjmujemy datę i z żelazną konsekwencją dążmy do tego _ - powiedział w rozmowie z PAP Kłopotek.

Zdaniem posła datę wprowadzenia euro należy określić możliwie szybko i rozpisać plan działania zmierzający do jej wprowadzenia.

_ - Jeżeli nie określimy daty szybko, nawet takiej, która będzie odsunięta w czasie, to będziemy się wozić, jak długo nie wiadomo, w końcu zostaniemy w Unii sami (bez euro - PAP) _ - uważa Kłopotek.

_ - Uzyskajmy akceptację wszystkich sił parlamentarnych i prezydenta, zróbmy sobie rozkład jazdy na te 8 lat i realizujmy go rok po roku, krok po kroku _ - dodaje.

Na pytanie czy w koalicji rozmawia się nt. zmiany konstytucji przed wprowadzeniem unijnej waluty, Kłopotek zaznaczył, że rozmów na razie nie było.

_ - Na ten temat nie było na razie rozmów. Pytaniem jest tylko czy będzie taka determinacja rządu i konieczność już na tym etapie (do zmiany konstytucji - PAP) _ - podkreśla poseł PSL.

_ Jeśli taki projekt znajdzie się w Sejmie i zostanie powierzony komisji to się nad nim pochylimy. Nie ma jednak co mówić o dużych zmianach w konstytucji, tego nie przeprowadzimy _ - dodaje.

Minister finansów Jacek Rostowski, w ubiegłym tygodniu, wyraził opinię, że nie jest pewien czy zmiana konstytucji w kontekście wprowadzenia euro, jest problemem. Gdyby jednak była niezbędna, to musi nastąpić przed przystąpieniem do ERM2. Jeśli nie będzie możliwa zmiana konstytucji, nie wejdziemy także do ERM2, zaznaczył.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)