Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kurs dolara w stosunku do rubla białoruskiego pobił rekord

0
Podziel się:

Do dzisiaj na Białorusi funkcjonowały dwa kursy: oficjalny, podawany przez Bank Narodowy, i wyższy kurs rynkowy, ustalany na dodatkowej sesji na giełdzie. Teraz dwie sesje zostały połączone w jedną i ustalono jeden kurs.

Kurs dolara w stosunku do rubla białoruskiego pobił rekord
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Dewaluacja kursu rubla białoruskiego od początku roku wyniosła 189 proc. - oznajmiła szefowa Banku Narodowego Białorusi Nadzieja Jermakowa w czwartek na konferencji prasowej.

Na zdjęciu Aleksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi

_ - Ściśle mówiąc, dewaluacja wyniosła 189 procent _ - powiedziała Jermakowa. Spotkała się ona z dziennikarzami po tym, jak dzisiaj na giełdzie walutowo-kapitałowej ustalony został jednolity kurs rubla - 8680 rubli za dolara.

Do dzisiaj na Białorusi funkcjonowały dwa kursy: oficjalny, podawany przez Bank Narodowy, i wyższy kurs rynkowy, ustalany na dodatkowej sesji na giełdzie. Teraz dwie sesje zostały połączone w jedną i ustalono jeden kurs.

Sprawdź aktualne notowania USD/DCH
Jermakowa zapowiedziała, że od czwartku kurs rubla będzie określany na podstawie podaży i popytu, z minimalnymi interwencjami Banku Narodowego. Ich celem ma być wyłącznie ograniczenie ostrych wahań kursów - zapewniła szefowa banku.

_ - Oczywiście, zmiana kursu wpłynie na ceny nośników energii _ - zauważyła Jermakowa. Wskazała, że rozliczenia za nie będą teraz oparte na nowym kursie rubla i oceniła, że do końca roku wzrosną ceny usług komunalnych dla ludności. Jeśli chodzi o ceny innych towarów i usług, to - jak zauważyła Jermakowa - już wcześniej w ich koszt wliczony był przeważnie kurs rynkowy rubla.

Do dzisiaj kurs oficjalny białoruskiej waluty ustalany przez bank centralny wynosił 5712 rubli za dolara, tak więc nowy kurs oznacza dewaluację o 52 procent. Wcześniej, w maju, w reakcji na problemy na deficyt dewiz w kraju, Bank Narodowy przeprowadził dewaluację rubla o ponad 50 proc., ustalając jego kurs oficjalny na 5 tys. rubli za dolara.

Dla porównania, na początku roku było to około 3 tys. rubli za dolara. Białoruski Bank Narodowy oczekuje, że do końca roku rezerwy walutowe kraju wzrosną do 4 mld dolarów. Mają być zasilone o 2,5 mld dolarów poprzez sprzedaż akcji operatora gazociągów Biełtransgaz, o 1 mld dolarów kredytu z rosyjskiego Sbierbanku, i jeszcze o 440 mln dolarów kredytu z Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG).

Jermakowa oceniła, że Białoruś z powodów politycznych może nie dostać kredytu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Wskazała, że ostatnia misja funduszu oceniła pozytywnie kroki podejmowane przez Bank Narodowy w celu stabilizacji gospodarki.

Jednak _ nawet jeśli w stu procentach spełnimy warunki, to pozostają aspekty polityczne i jest to główny czynnik w relacjach z MWF _ - oznajmiła. Według Jermakowej, przedstawiciele funduszy nie ukrywają, że Białoruś powinna spełnić warunek wypuszczenia z więzień opozycjonistów.

Szefowa Banku Narodowego nie wykluczyła, że na kilka lat Białoruś będzie musiała wstrzymać programy budownictwa mieszkaniowego, dotowane dotąd przez państwo.

Niezależnie od jej wypowiedzi, prezydent Alaksandr Łukaszenka ocenił dzisiaj, że konieczne są stopniowe cięcia pomocy państwowej dla sektorów nauki oraz obronności. W przyszłości wspierać trzeba projekty, których celem jest rozwój eksportu i zastąpienie importu rodzimą produkcją - podkreślił Łukaszenka.

Czytaj więcej wiadomości z Białorusi w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t157700.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/liderzy;unii;europejskiej;krytykuja;bialorus,7,0,923399.html) Liderzy Unii Europejskiej krytykują Białoruś To jeden z efektów zakończonego dziś Szczytu Partnerstwa Wschodniego. Przywódców niepokoi łamanie praw człowieka na Białorusi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t157657.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;nie;dawac;pieniedzy;bialorusi,97,0,923233.html) PO chce im dać milion euro Partnerstwo Wschodnie nowym źródłem konfliktu w kampanii wyborczej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t110737.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;chce;pomoc;bialorusi;ale;lukaszenka;zostaje,79,0,922959.html) Tusk wie, jak pomóc Białorusi. Są warunki Premier nie mówi o konieczności odejścia Alaksandra Łukaszenki.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)