Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kursy walut. Gwałtowna reakcja złotego na dane z USA

0
Podziel się:

Złoty pod presją może być także w przyszłym tygodniu. Sprawdź, co prognozują analitycy.

Kursy walut. Gwałtowna reakcja złotego na dane z USA
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)
bFfaMiIB

Dzisiejsze popołudnie przyniosło istotne osłabienie złotego. Około godziny 18 euro kosztowało 4,30 złotego, dolar 3,35 złotego, a frank szwajcarski 3,48 złotego. Rano za waluty te płacono o kilka groszy mniej.

Zdaniem starszego analityka z Domu Maklerskiego TMS Brokers Bartosza Sawickiego powodem obserwowanego w ostatnich godzinach osłabienia złotego były bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy.

- _ One utwierdzają nas w przekonaniu, że już we wrześniu Fed ograniczy tempo skupu aktywów, co oczywiście negatywnie musi oddziaływać na rynki długu państw wschodzących, do których zalicza się Polska. To powoduje odpływ kapitału z tych rynków i osłabienie walut tych państw _ - wyjaśnił Sawicki.

bFfaMiID

Sprawdź, jak dziś wyglądały notowania złotego Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zaznaczył, że było to przyczyną nie tylko osłabienia złotego do dolara, ale także wobec euro. - _ Kurs EUR/PLN długo nie zagościł na poniżej 4,30. Złoty, podobnie jak czeska korona, forint, rupia indyjska, czy peso meksykańskie pozostawać będzie pod presją _ - ocenił Sawicki.

Według niego możliwa jest korekta kursu, bowiem przyszły tydzień nie będzie obfitował w ważne wydarzenia rynkowe. Niemniej dobre dane z USA nadal będą odbijać się echem, którego efektem będzie kontynuacja umacniania się dolara do głównych walut oraz walut państw wschodzących.

_ - Złoty będzie tracił na wartości do euro; spodziewamy się wzrostu w kierunku 3,45, choć ten poziom raczej nie zostanie przełamany _ - dodał.

bFfaMiIJ

Złoty pod presją. Co czeka polską walutę?

Diler walutowy z Raiffeisen Polbank Rafał Uss także uważa, że w najbliższym czasie złoty może być pod presją, między innymi za sprawą mocniejszego dolara oraz niejasnej sytuacji politycznej w Portugalii. - _ Ewentualne zmiany na giełdach mogą mieć wpływ na euro, a przez to na złotego _ - skomentował Uss. Według niego pierwszy punkt oporu dla pary EUR/PLN jest na poziomie 4,31-4,32.

_ - Jeżeli złoty nie obroni tego poziomu, istnieje realna szansa na dalsze osłabienie złotego w kierunku 4,37 _ - dodał. _ Dziś po lepszych niż oczekiwano danych z rynku pracy w USA złoty stracił zarówno do dolara, jak i do euro _ - powiedział Uss.

Jak zauważył, lepsze od spodziewanych dane z USA mogą przyczynić się do tego, że amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się na ograniczenie lub zakończenie programu QE3 (skup aktywów), co przyczyniłoby się do wzrostu stóp procentowych w USA i tym samym podniosłoby atrakcyjność inwestycji w dolara kosztem walut o wysokiej realnej stopie procentowej, w tym złotego.

bFfaMiIK

_ - Najważniejsze dane już napłynęły, jesteśmy po posiedzeniu RPP oraz EBC oraz po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Zaczął się sezon wakacyjny. W najbliższych dniach kurs złotego powinien kształtować się w przedziale 4,27-4,32 _ - skomentował Uss.

W piątek opublikowano dane za czerwiec dotyczące amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia wyniosła 7,6 proc. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 195 tys., a w sektorze prywatnym o 202 tys. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 7,5 proc. oraz tego, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 165 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 175 tysięcy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bFfaMiJe
waluty
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)