Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Linia kredytowa w MFW. Ważna decyzja 18 stycznia

0
Podziel się:

Rada Wykonawcza MFW 18 stycznia rozpatrzy wniosek Polski o przedłużenie elastycznej linii kredytowej.

Linia kredytowa w MFW. Ważna decyzja 18 stycznia

Rada Wykonawcza MFW 18 stycznia rozpatrzy wniosek Polski o przedłużenie elastycznej linii kredytowej (FCL) - poinformował Dominik Radziwiłł, Alternate Executive Director w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

_ - Polskie władze formalnie wystąpiły z wnioskiem o przedłużenie zapadającej w styczniu elastycznej linii kredytowej. Rada Wykonawcza będzie na ten temat dyskutować w przyszły piątek, 18 stycznia _ - powiedział Radziwiłł.

W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewała na 13,69 mld SDR, czyli około 20,43 mld dol. W styczniu 2011 r. MFW wydłużył o dwa lata okres obowiązywania przyznanej Polsce elastycznej linii kredytowej i zwiększył dostępne fundusze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol.

20 grudnia 2012 r. David Lipton, pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego MFW, poinformował, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy podejmie na początku 2013 roku szybkie działania dla wydłużenia dla Polski dostępu do elastycznej linii kredytowej.

SDR (tzw. specjalne prawa ciągnienia) to międzynarodowa jednostka walutowa o charakterze pieniądza bezgotówkowego, emitowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Na dzień 20 grudnia 2012 roku do dyspozycji Polski z tytułu elastycznej linii kredytowej pozostawała cała kwota 19,166 mld SDR.

Czytaj więcej w Money.pl
Prognoza złotego na 2013 rok. To już koniec umocnienia? Zobacz, co zdaniem analityków będzie wpływało na kurs polskiej waluty w nadchodzącym roku.
Euro za mniej niż cztery złote? Sprawdź prognozy analityków Eksperci mówią, jaki wpływ na polską walutę mogą mieć: decyzje RPP i interwencje na rynku.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)