Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF wykupiło obligacje Brady'ego o wartości 289,5 mln USD

0
Podziel się:

MF już trzykrotnie wykupywało obligacje Brady'ego: w 1997 o wartości nominalnej 1.686 mln USD, w 1998 o wartości 748 mln USD i 2000 roku o wartości 942 mln USD

Ministerstwo Finansów wykupiło 9 kwietnia na rynku wtórnym obligacje Brady'ego o wartości nominalnej 289,5 mln USD - poinformował resort w komunikacie. Operacja została sfinansowana środkami ze sprzedaży euroobligacji.

'Oznacza to, że wartość nominalna obligacji Brady'ego, pozostających do wykupu, spadła z około 4,4 mld USD do 4,1 mld USD' - napisano w komunikacie.

Resort wykupił i przedstawił do umorzenia część obligacji typu RSTA (zabezpieczonych obligacji z tytułu kredytów rewolwingowych) o terminie wykupu 27 października 2024 rok.

Według źródła zbliżonego do transakcji, wszystkie wykupione obligacji zostały nabyte od jednego kontrahenta.

MF podało, że operacja została sfinansowana z pozostających na koncie walutowym rządu w NBP środków pozyskanych w lutym tego roku ze sprzedaży euroobligcji. MF wyemitowało wówczas papiery o wartości 750 mln euro. Z tej kwoty 250 mln euro trafiło na rachunek walutowy rządu w NBP.

Wiceminister finansów Krzysztof Ners powiedział we wtorek PAP, że dzięki wykupowi obligacji Brady'ego zmniejsza się globalna kwota polskiego długu zagranicznego, a budżet może uzyskać dodatkowe dochody, dzięki sprzedaży obligacji collateral, zabezpieczających wykupione obligacje Bardy'ego.

'Generalna korzyść jest taka, że kiedy mamy przychody z prywatyzacji, możemy aktywnie zarządzać długiem i go redukować, ponieważ w latach 2004-2008 nastąpi spiętrzenie płatności' - powiedział.

'Ponieważ jest to taka systematyczna akcja zarządzania długiem, więc w sumie z prawie 8 mld USD udało nam się zejść niemal do połowy, bo do 4,1 mld USD' - dodał.

Wiceminister finansów powiedział też, że dzięki przedterminowemu wykupowi, zmniejszają się, ponoszone przez budżet, koszty obsługi długu, gdyż od wykupionych papierów polski rząd nie będzie już musiał płacić odsetek.

'W tym roku, ponieważ termin płatności odsetek od tych obligacji był kwietniowy, udało nam się niemal w ostatniej chwili wykupić je wcześniej, dzięki czemu mamy oszczędności w obsłudze długu rzędu około 7 mln USD i odpowiedni rząd wielkości w latach następnych' - powiedział.

'Korzyść jest też taka, że obligacje te były zabezpieczone collaterlami. Część kwoty ze sprzedaży tego collateralu będzie stanowiła przychód, a część dochód budżetu państwa' - powiedział.

Collaterale to obligacje rządu USA, które Polska musiała w 1994 roku kupić zgodnie z porozumieniem z bankami Klubu Londyńskiego. Obligacje te były sprzedawane z dużym dyskontem. Ich wartość z roku na rok rośnie, tak, aby w roku 2024 wynosiła dokładnie tyle, ile zabezpieczone nimi obligacje Brady'ego. Po wykupie części obligacji Brady'ego Polska uzyskuje prawo do sprzedaży zabezpieczających je collaterali.

Ners nie powiedział jednak, kiedy MF zamierza sprzedać collateral.

'W tej chwili dokładnie się temu przyglądamy' - powiedział.

Ners dodał, że kolejne odkupienie obligacji Bard'ego będzie uzależniony od ich dostępności na rynku, ceny oraz odpowiednich, możliwych do wykorzystania, środków na rachunku walutowym rządu.

'Bacznie obserwujemy rynek. Jeśli jest taka sytuacja, że jest w zasięgu ręki jakiś pakiet obligacji Brady'ego, który ma dobrą cenę i akurat w tym czasie są odpowiednie środki na właśnie taką aktywna operację, to od kilku lat takie operacje przeprowadzamy. To jest robione systematycznie, a nie chaotycznie' - powiedział.

Ministerstwo Finansów już trzykrotnie wykupywało obligacje Brady'ego: w 1997 o wartości nominalnej 1.686 mln USD, w 1998 o wartości 748 mln USD i 2000 roku o wartości 942 mln USD.

W pierwszych dwóch przypadkach środki na sfinansowanie wykupu pozyskano emitując i sprzedając NBP długoterminowe obligacje denominowane w USD, ale obsługiwane w złotych.

Przy ostatnim wykupie, w listopadzie 2000 roku, środki pochodziły z przelanych na konto walutowe rządu przychodów z prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej SA. W 1994 roku Polska podpisała umowę z bankami komercyjnymi zrzeszonymi w Klubie Londyńskim o redukcji, o blisko połowę, powstałego w latach 70. zadłużenia i zamianie jego reszty na sześć różnych typów obligacji Brady'ego o łącznej wartości nominalnej około 8 mld USD.

Na międzybankowym rynku wtórnym notowane są obecnie trzy rodzaje obligacji. Są to:

Par Bonds, czyli 30-letnie obligacje parytetowe o wartości nominalnej emisji 0,93 mld dolarów, o zmiennym oprocentowaniu rosnącym od 2,75 do 5,0 proc. w okresie półrocznej spłaty odsetek. Zabezpieczone obligacje z tytułu kredytów rewolwingowych RSTA, 30-letnie, o wartości nominalnej emisji 0,89 mld dolarów i oprocentowaniu rosnącym w okresie spłaty od 2,75 do 5,0 proc. Płatności następują co pół roku. Obligacje za zaległe odsetki PDI Bonds o wartości emisji 2,67 mld dolarów i oprocentowaniu rosnącym w okresie spłaty od 3,25 do 7,0 proc. w skali roku. Płatności odsetek co pół roku.

Polskie obligacje Brady'ego mają obecnie rating BBB minus od Standard & Poor's, Baa3 od Moody's Investros Service i BBB plus od Fitch IBCA.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)