Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rpp
26.10.2005 16:34

Nowa władza powinna szybko przyjąć euro - uważa RPP

Rada Polityki Pieniężnej ma nadzieję, że nowy rząd przeprowadzi reformy strukturalne, mające na celu przede wszystkim szybkie ograniczenie deficytu finansów publicznych tak, by Polska mogła szybko przyjąć euro./ISB/

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada Polityki Pieniężnej ma nadzieję, że nowy rząd przeprowadzi reformy strukturalne, mające na celu przede wszystkim szybkie ograniczenie deficytu finansów publicznych tak, by Polska mogła szybko przyjąć euro.

„Rada wyraża nadzieję, że wyłoniony po wyborach parlament i rząd podejmą konieczne reformy strukturalne, w tym zwłaszcza działania prowadzące do szybkiego ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych, co będzie wspierało długofalowy rozwój gospodarczy i zapewni przystąpienie Polski do strefy euro w najbliższym możliwym terminie” - podano w komunikacie RPP.

Prezydent-elekt Lech Kaczyński zapowiedział niedawno możliwość zorganizowania referendum w sprawie przyjęcia euro w 2010 roku. Zdaniem analityków, oznaczałoby to, że Polska może przyjąć wspólną walutę - do czego zobowiązała się w traktacie akcesyjnym do UE - po 2013 roku.

Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za spełnieniem kryteriów z Maastricht, umożliwiających przyjęcie euro, w ciągu czterech lat, natomiast z samą decyzją o zastąpieniu złotego przez euro ma zależeć od sytuacji gospodarczej Polski.

Natomiast PO chce jak najszybszego wejścia do strefy euro.

Jednakże po środowym wyborze na marszałka Sejmu Marka Jurka z PiS-u, a nie proponowanego przez PO Bronisława Komorowskiego, PO ogłosiła, że nie widzi obecnie możliwości kontynuowania rozmów o budowie koalicji.

Tagi: rpp, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz