Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy mają prawie 600 miliardów złotych oszczędności

0
Podziel się:

Wartość oszczędności gospodarstw domowych na koniec grudnia 2006 roku wynosiła 582 miliardy złotych. Jest to o 23 proc. więcej niż rok wcześniej - podał w najnowszym raporcie ośrodek badawczy Analizy Online.

*Wartość oszczędności gospodarstw domowych na koniec grudnia 2006 roku wynosiła 582 miliardy złotych. Jest to o 23 proc. więcej niż rok wcześniej - podał w najnowszym raporcie ośrodek badawczy Analizy Online. * "Oszczędności Polaków, włączając w to środki zgromadzone przez ponad 12,5 mln osób w otwartych funduszach emerytalnych stanowiły w końcu minionego roku 56,6 proc. Produktu Krajowego Brutto. Na przestrzeni minionych 10 lat dynamika wzrostu oszczędności wyraźnie przewyższała wzrost PKB, dzięki czemu wskaźnik ów uległ podwojeniu - w 1996 roku oszczędności stanowiły zaledwie 25 proc. PKB" - czytamy w raporcie.

_ Zgodnie z raportem gotówka pozostająca w obiegu poza kasami banków na koniec grudnia 2006 roku wynosiła 68,9 mld zł wobec 57,2 mld zł na koniec 2005 roku. _Jednak, jak podkreślono, taka relacja oszczędności do PKB jest nadal znacznie niższa niż w krajach Europy Zachodniej. Dlatego należy spodziewać się dalszego wzrostu oszczędności gospodarstw domowych.

Według szacunków Analiz Online Polacy ulokowali bezpośrednio lub pośrednio w akcjach ok. 130 mld zł, czyli 1/5 oszczędności. Największą ich część stanowiły samodzielne inwestycje na giełdzie oraz obecność na giełdzie poprzez fundusze inwestycyjne. Dzięki hossie w 2006 roku najbardziej rosły te grupy instrumentów oszczędzania, które umożliwiają inwestowanie na GPW.

"Po raz kolejny zmalała wartość środków ulokowanych przez osoby fizyczne w papierach dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa. Tym razem w ciągu 3 miesięcy kategoria ta straciła na wartości 4,5 proc., a spadek środków ulokowanych bezpośrednio w bonach i obligacjach skarbowych na przestrzeni roku wyniósł -31,2 proc." - napisano w raporcie.

Według szacunków Analiz Online Polacy ulokowali bezpośrednio lub pośrednio w akcjach ok. 130 mld zł, czyli 1/5 oszczędności.W 2006 roku wzrosła dynamika złotowych i walutowych depozytów - o 8 proc., choć jednocześnie spadł udział tych instrumentów w strukturze oszczędności. Wartość depozytów na koniec 2006 roku wynosiła 239,4 wobec 220,8 mld zł.

Zgodnie z raportem gotówka pozostająca w obiegu poza kasami banków na koniec grudnia 2006 roku wynosiła 68,9 mld zł wobec 57,2 mld zł na koniec 2005 roku.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)