Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska rozważa częściowy wykup obligacji Brady'ego

0
Podziel się:

Polska rozważa wykup obligacji Brady'ego o wartości 400 mln USD w październiku tego roku

- poinformował w środę wiceminister finansów Ryszard Michalski.

"Wszystko zależy od warunków rynkowych. W tej chwili najbardziej opłacalny byłby wykup DCB o wartości 400 mln USD" - powiedział Michalski dziennikarzom w Sejmie.

Wcześniej Jacek Tomorowicz, dyrektor departamentu polityki zagranicznej MF w wywiadzie dla PAP powiedział, że obecnie opłacalny jest wykup tylko jednej serii tych papierów wartej ok. 400 mln dolarów, chociaż do końca nie można wykluczyć przedterminowego wykupu innych papierów w ramach obligacji Brady'ego.

W październikowej opcji call Ministerstwo Finansów wykupywałoby obligacje po ich cenie nominalnej.

Na początku lipca wiceminister finansów Ryszard Michalski nie wykluczył przeprowadzenia transakcji wykupu całości obligacji Brady'ego jeszcze w tym roku.

Do wykupienia pozostały jeszcze zabezpieczone obligacje Par Bonds o wartości nominalnej 744,70 mln USD i RSTA Bonds na 448,60 mln USD oraz niezabezpieczone papiery DCB Bonds 393 mln USD.

W wyniku przeprowadzonych dotąd operacji wykupu długu zagranicznego kwota pozostających do wykupu obligacji Brady'ego wyemitowanych w ramach porozumienia z Klubem Londyńskim spadła z około 8 mld USD do około 1,5 mld USD.

Wiceminister poinformował również w środę, że przedterminowa spłata części zadłużenia w Klubie Paryskim możliwa będzie w ciągu 2-3 lat.

"Jest kooperacja z NBP w tym zakresie, cała operacja będzie rozłożona na 2-3 lata. Na razie przymierzamy się do tego, bo trzeba to będzie wynegocjować ze wszystkimi członkami Klubu Paryskiego" - powiedział Michalski.

Wcześniej Michalski informował, że wykup długu od Klubu Paryskiego zależy od rozmów z NBP. Dług wobec Klubu Paryskiego wynosi kilkanaście miliardów dolarów.

Największą część polskiego zadłużenia zagranicznego stanowią zobowiązania wobec wierzycieli zrzeszonych w Klubie Paryskim. Zadłużenie to jest obsługiwane na bieżąco począwszy od 1991 roku, kiedy zostało zrestrukturyzowane. Na koniec 2003 roku ma ono spaść do 15,14 mld USD z 16,56 mld USD na koniec 2002 roku.

Z Klubem Paryskim Polska podpisała porozumienie w 1991 roku. Na jego mocy główna część zadłużenia, około 27 mld USD, czyli 70 proc. całego długu zredukowano o 50 proc. Spłata rat kapitałowych będzie się odbywała do 2010 roku.

Rząd i NBP kontynuują obecnie rozmowy na temat wykorzystania części rezerw walutowych na spłatę części długu zagranicznego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)