Notowania

polska w strefie euro
20.03.2013 11:30

Polska w strefie euro. Przy przystąpieniu NBP przekaże do EBC 5,5 mld euro

Podczas przystąpienia Polski do strefy euro przy niezmienionych zasadach przekazywania rezerw, NBP przekaże do EBC z rezerw walutowych środki o wartości 5.474,2 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marlee90/iStockphoto)

Podczas przystąpienia Polski do strefy euro przy niezmienionych zasadach przekazywania rezerw, NBP przekaże do EBC z rezerw walutowych środki o wartości 5.474,2 mln euro - ocenia MF.

_ - Przy założeniu przystąpienia Polski do strefy euro przy niezmienionych parametrach, na podstawie których wyznaczana jest wysokość rezerw przekazywanych do EBC, szacunkowa kwota, którą NBP miałby przekazać EBC, wynosiłaby 5.474,2 mln euro, w tym - 507,0 mln euro - jako wpłata do kapitału EBC, 2.820,1 mln euro - jako wkład w rezerwy walutowe EBC, przy czym równocześnie w takiej wysokości powstanie należność od EBC w euro z tytułu wniesionych rezerw walutowych, - 2.147,1 mln euro - jako wkład w rezerwy kapitałowe i celowe EBC _ - napisało MF w odpowiedzi na interpelację poselską.

_ - Kwota stanowiąca wkład do rezerw EBC była przekazywana przez przystępujące banki centralne w dolarach i jenach - łącznie 85 proc. - oraz w złocie monetarnym - 15 proc. Po wstąpieniu Polski do strefy euro część rezerw przekazana do EBC będzie własnością tego banku. Pozostała część rezerw pozostanie własnością NBP _ - napisał MF. Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły w lutym 2013 roku 81 mld 610,3 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska w strefie euro? Najpierw reformy Pierwsza ma dotyczyć spełnienia kryteriów przyjęcia europejskiej waluty, a druga funkcjonowania Polski w strefie euro.
Mogliśmy spełnić kryteria przyjęcia euro, ale... W 2008 roku możliwe było wypełnienie kryteriów przyjęcia euro, ale kryzys uniemożliwił osiągnięcie tego celu - napisano w rządowej odpowiedzi na zarzuty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Polska w strefie euro. Rostowski ujawnia skutki Na wejściu do walutowej rodziny mamy skorzystać. Zmniejszy się bezrobocie, zwiększą płace... czy na pewno?
Tagi: polska w strefie euro, strefa euro, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz