Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poważne osłabienie złotego? Przez kłopoty eurolandu

0
Podziel się:

Zdaniem ekonomistów kryzys w jaki popadł celtycki tygrys pociągnie w dół polską walutę. Jednak dopiero kłopoty Hiszpanii pogrożą Europę w kolejnym ostrym kryzysie.

Poważne osłabienie złotego? Przez kłopoty eurolandu
(kprm.gov.pl)

Grecję trzeba było już reanimować miliardami euro. Teraz przyszedł czas na Irlandię, która ratując swoje banki sięgnie po blisko 100 miliardów euro pomocy. Zdaniem ekonomistów kłopoty _ zielonej wyspy _ osłabią złotego. Mogą też spowodować wzrost kosztów obsługi naszego zadłużenia, a dla przeciętnego Polaka efektem może być wzrost kosztów kredytów. Jednak dopiero poważne kłopoty takiej gospodarki jak Hiszpania, która boryka się z rekordowym bezrobociem, mogą pogrążyć Unię Europejskim, w tym Polskę w ostrym kryzysie.

_ Świnie _ znowu znalazły się w opałach. PIIGS (z ang. świnie) to skrót, którym złośliwie określa się Portugalię, Irlandię, Włochy, Grecję i Hiszpanię. Kraje te łączą: euro, wysokie zadłużenie oraz gigantyczne kłopoty z ustabilizowaniem własnych gospodarek.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t116620.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/irlandia;chce;zaoszczedzic;15;mld;euro,171,0,715947.html) Irlandia chce zaoszczędzić 15 mld euro
W miniony weekend rząd Irlandii zdecydował się na przyjęcie pakietu ratunkowego z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby ratować finanse państwa i irlandzki sektor bankowy, pogrążony krachem na rynku kredytów hipotecznych. Wiadomo, że wartość tego pakietu może sięgnąć 100 mld euro.

Inwestorzy obawiają się, że także Portugalia, Hiszpania i Włochy mogą być zmuszone do zwrócenia się o pomoc finansową.

Dane Eurostatu na koniec ubiegłego roku potwierdzają bardzo duże kłopoty finansowe Grecji, która stanęła na skraju bankructwa. Jej dług w stosunku do PKB przekracza 126 procent. Bardzo zadłużeni są też Włosi i Belgowie. Polska cały czas znajduje się poniżej drugiego progu ostrożnościowego na poziomie 55 procent.

Żródło: Eurostat

W maju Bruksela i MFW udzieliły już pomocy Grecji. Ateny dostały 110 mld euro z utworzonego Funduszu Stabilizacyjnego w wysokości 700 mld euro. Niestety zaledwie sześć miesięcy po tym, deficyt budżetowy tego kraju osiągnął już 15,4 proc. PKB, a nie, jak oceniano poprzednio, 13,6 proc. Wszystko wskazuje na to, że kryzys w tym kraju nie został zażegnany.

Złoty poleci *w dół *przez Irlandię, ale nasza gospodarka nie powinna ucierpieć

_ - Bardzo prawdopodobne jest, że utrzymujące się kłopoty Irlandczyków odbiją się na kursie złotego - _przewiduje prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. _ - Kurs naszej waluty nie ustala się na rynku indywidualnie, ale w powiązaniu z walutami krajów emerging markets albo z takimi krajami jak Irlandia, Grecja czy Portugalia _. _ Ucieczka inwestorów z tych krajów oznacza osłabienie złotego - _tłumaczy Noga. Jego zdaniem trudno jednak ocenić skalę tego osłabienia, mamy po prostu za mało danych.

_ - Nie mam wątpliwości co do deprecjacji złotego w najbliższym czasie, szczególnie jeżeli oprócz Irlandii potwierdzą się kolejne kłopoty Portugalii. Wtedy czekają nas duże turbulencje i zmienność złotego - _ przyznaje prof. Krzysztof Rybiński, wykładowca SGH. Jego zdaniem oznaczać to także będzie wzrost oprocentowania naszych obligacji, a co za tym idzie wzrost kosztów obsługi zadłużenia._ _

Od początku roku oprocentowanie 10-letnich obligacji rządowych w przypadku Portugalii wzrosło o 70 procent, Irlandii niemal 75 procent, a Grecji o prawie 110 procent. Jak dotąd niepokoje związane z problemami finansowymi w tych krajach nie przełożyły się polski rynek długu. Oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji na rynku wtórnym jest obecnie o niemal 7 procent niższe niż na początku roku. To oznacza, że w przeciwieństwie do krajów PIIGS, nie rośnie koszt obsługi zadłużenia.

Źródło: ThomsonReuters, Bloomberg

Sytuacja może jednak ulec zmianie. Zdaniem Janusza Jankowiaka, ekonomisty z Polskiej Rady Biznesu, rosnącą awersję do ryzyka wśród inwestorów możemy zaobserwować już teraz. - _ Dochodzące do tego obawy o wzrost stóp procentowych powodują, że nie spełniają się prognozy sprzed kilku miesięcy znacznego umocnienia złotego. Tendencja jest odwrotna - _mówi Jankowiak.

_ - Dopóki kłopoty mają tylko Irlandia, Grecja czy Portugalia, Fundusz Stabilizacyjny jest na tyle zasobny, że to wystarczy na ratowanie tych państw i nie powinno drastycznie odbić się na unijnej gospodarce - _ uważa prof. Witold Orłowski z Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. _ - Jeżeli do nich dołączy Hiszpania, wtedy ucierpi cała Europa - dodaje . Jego zdaniem teraz możemy się liczyć raczej z niewielkim osłabieniem złotego, co nie byłoby złe dla naszych eksporterów. Gorzej, gdyby doszło do mocnego spadku wartości naszej waluty . - Oznacza to problemy ze spłatą kredytów i inflację _ - mówi Orłowski.

Profesor wskazuje też na możliwość osłabienia euro względem dolara._ - To byłoby korzystne dla nastawionej na eksport niemieckiej gospodarki, a co za tym idzie dobrze wpłynęłoby na naszych producentów _ - podsumowuje.

Kłopoty Hiszpanii to nawrót kryzysu w Europie

Polska całkiem dobrze wypada na tle innych europejskich gospodarek, gdy porównamy prognozy wzrostu PKB na ten rok. Okazuje się, że z wynikiem sięgającym prawie trzech procent możemy być najlepsi w Europie. A co więcej, jako jedyni utrzymaliśmy w ubiegłym roku wzrost PKB, podczas gdy inne kraje mocno zwalniały. Widać też mozolne wychodzenie z dołka części krajów _ starego kontynentu _.

Zmiana PKB w krajach Europy, dane w procentach
kraj 2009 2010 kraj 2009 2010
Źródło: Eurostat
Polska 1,7 2,7 Słowenia -8,1 1,1
Słowacja -4,8 2,7 Estonia -13,9 0,9
Luksemburg -3,7 2 Rumunia -7,1 0,8
Szwecja -5,1 1,8 Włochy -5 0,8
Czechy -4,1 1,6 Portugalia -2,6 0,5
Dania -5,2 1,6 Bułgaria -4,9 0
Finlandia -8 1,4 Węgry -6,7 0
Austria -3,9 1,3 Cypr -1,7 -0,4
Belgia -2,8 1,3 Hiszpania -3,7 -0,4
Francja -2,6 1,3 Litwa -14,7 -0,6
Holandia -3,9 1,3 Irlandia -7,6 -0,9
Niemcy -4,7 1,2 Grecja -2,3 -3
Wielka Brytania -5 1,2 Łotwa -18 -3,5
Malta -2,1 1,1

Zdaniem ekspertów to się może jednak zmienić, gdy w tarapaty wpadnie Hiszpania, czyli gospodarka kilkakrotnie większa od Irlandii, Portugalii czy Grecji. Jej załamanie i konieczność ratowania może zachwiać europejską gospodarką.

_ - Irlandia, Grecja i Portugalia to gospodarki peryferyjne i niewiele znaczące w Unii, jednak gdyby w tarapaty wpadła Hiszpania, mogłoby to oznaczać nawrót kryzysu w Europie - _ mówi prof. Krzysztof Rybiński.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t45607.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;zmusimy;rzad;do;reform;za;pomoca;trybunalu,2,0,700418.html) Rybiński: Zmusimy rząd do reform. Za pomocą Trybunału - To w dużej mierze kwestia psychologii. Dług Włoch wcale nie jest dużo niższy w stosunku do PKB niż rekordowej pod względem Grecji - _ mówi prof. Marian Noga._ - Jednak rynki uznają, że Włochy są bardziej wiarygodne, inwestowanie w ich obligacje nie jest obarczone dużym ryzykiem i są one stosunkowo nisko oprocentowane _. _ Zupełnie przeciwnie oceniono jednak Grecję czy Irlandię _. Jego zdaniem ich obecne problemy nie zagrażają Unii. Inaczej może się stać gdy kłopoty z wypłacalnością dotkną większe gospodarki takie jak Hiszpania, Francja czy Niemcy.

_ - Zaraza długu publicznego szaleje w Europie. Mam nadzieję, że uda się ją zastopować zanim dojdzie do poważnego załamania - _mówi Janusz Jankowiak. Jego zdaniem nie możemy mieć jednak pewności czy to się uda. _ - Francja i Niemcy negocjując zasady udzielania pomocy z Funduszu Stabilizacji zrobiły poważny błąd, próbując uzależnić ją od restrukturyzacji zadłużenia _. _ To spowodowało panikę wśród inwestorów, bo oznaczałoby dla nich straty. _Uważa, że dopóki te wątpliwości nie zostaną rozwiane, inwestorzy będą omijać Irlandię, Portugalię czy Grecję. _ _

_ - Jedynym plusem tej sytuacji jest to, że kraje dotknięte kryzysem zmuszone są wdrażać programy naprawcze i reformować się. Co prawda opór społeczny przed cięciami jest bardzo duży, stąd kryzysy polityczne, rozpady koalicji. Jednak żeby się ratować muszą ciąć wydatki socjalne. Kryzys to wymusza - _ mówi Rybiński. Niestety jego zdaniem rząd Donalda Tuska swoimi działaniami ustawia Polskę w kolejce do grupy PIIGS. _ - Demontaż systemu emerytalnego, jaki się proponuje, brak reformy finansów publicznych szybko nas sprowadzi do poziomu tych państw - _uważa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/noblista;uspokaja;euro;przetrwa;kryzys,59,0,617787.html) Noblista uspokaja: Euro przetrwa kryzys _ Grecki kryzys jest szkodliwy, ale wspólna waluta przetrwa _ - uważa Edmund Phelps.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;nie;boja;sie;kryzysu;znow;inwestuja;za;granica,96,0,671072.html) Firmy nie boją się kryzysu, znów inwestują za granicą W latach 2008 i 2009 polskie firmy wydały za granicą niemal trzy razy mniej niż w poprzednich dwóch latach. Rok 2010 będzie przełomowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t110737.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dwa;lata;po;krachu;-;teraz;kolej;na;polske,251,0,675579.html) Dwa lata po krachu - teraz kolej na Polskę? Rząd Donalda Tuska zarezerwował na walkę z kryzysem 94 mld złotych. Nie musiał po nie sięgać. Recesja ominęła Polskę, a firmy wykorzystały niewielki ułamek tej kwoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t47302.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wspolny;front;ue;i;usa;w;wojnie;walutowej,74,0,714314.html) Wspólny front UE i USA w wojnie walutowej Przywódcy światowi apelują o unikanie sztucznego obniżania kursu walut.
euro
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)