Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w europie
24.11.2010 06:08

Poważne osłabienie złotego? Przez kłopoty eurolandu

Zdaniem ekonomistów kryzys w jaki popadł celtycki tygrys pociągnie w dół polską walutę. Jednak dopiero kłopoty Hiszpanii pogrożą Europę w kolejnym ostrym kryzysie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Grecję trzeba było już reanimować miliardami euro. Teraz przyszedł czas na Irlandię, która ratując swoje banki sięgnie po blisko 100 miliardów euro pomocy. Zdaniem ekonomistów kłopoty _ zielonej wyspy _ osłabią złotego. Mogą też spowodować wzrost kosztów obsługi naszego zadłużenia, a dla przeciętnego Polaka efektem może być wzrost kosztów kredytów. Jednak dopiero poważne kłopoty takiej gospodarki jak Hiszpania, która boryka się z rekordowym bezrobociem, mogą pogrążyć Unię Europejskim, w tym Polskę w ostrym kryzysie. *

_ Świnie _ znowu znalazły się w opałach. PIIGS (z ang. świnie) to skrót, którym złośliwie określa się Portugalię, Irlandię, Włochy, Grecję i Hiszpanię. Kraje te łączą: euro, wysokie zadłużenie oraz gigantyczne kłopoty z ustabilizowaniem własnych gospodarek.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t116620.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/irlandia;chce;zaoszczedzic;15;mld;euro,171,0,715947.html) Irlandia chce zaoszczędzić 15 mld euro
W miniony weekend rząd Irlandii zdecydował się na przyjęcie pakietu ratunkowego z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby ratować finanse państwa i irlandzki sektor bankowy, pogrążony krachem na rynku kredytów hipotecznych. Wiadomo, że wartość tego pakietu może sięgnąć 100 mld euro.

Inwestorzy obawiają się, że także Portugalia, Hiszpania i Włochy mogą być zmuszone do zwrócenia się o pomoc finansową.

Dane Eurostatu na koniec ubiegłego roku potwierdzają bardzo duże kłopoty finansowe Grecji, która stanęła na skraju bankructwa. Jej dług w stosunku do PKB przekracza 126 procent. Bardzo zadłużeni są też Włosi i Belgowie. Polska cały czas znajduje się poniżej drugiego progu ostrożnościowego na poziomie 55 procent.

Żródło: Eurostat

W maju Bruksela i MFW udzieliły już pomocy Grecji. Ateny dostały 110 mld euro z utworzonego Funduszu Stabilizacyjnego w wysokości 700 mld euro. Niestety zaledwie sześć miesięcy po tym, deficyt budżetowy tego kraju osiągnął już 15,4 proc. PKB, a nie, jak oceniano poprzednio, 13,6 proc. Wszystko wskazuje na to, że kryzys w tym kraju nie został zażegnany.

Złoty poleci *w dół *przez Irlandię, ale nasza gospodarka nie powinna ucierpieć

_ - Bardzo prawdopodobne jest, że utrzymujące się kłopoty Irlandczyków odbiją się na kursie złotego - _przewiduje prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. _ - Kurs naszej waluty nie ustala się na rynku indywidualnie, ale w powiązaniu z walutami krajów emerging markets albo z takimi krajami jak Irlandia, Grecja czy Portugalia _. _ Ucieczka inwestorów z tych krajów oznacza osłabienie złotego - _tłumaczy Noga. Jego zdaniem trudno jednak ocenić skalę tego osłabienia, mamy po prostu za mało danych.

_ - Nie mam wątpliwości co do deprecjacji złotego w najbliższym czasie, szczególnie jeżeli oprócz Irlandii potwierdzą się kolejne kłopoty Portugalii. Wtedy czekają nas duże turbulencje i zmienność złotego - _ przyznaje prof. Krzysztof Rybiński, wykładowca SGH. Jego zdaniem oznaczać to także będzie wzrost oprocentowania naszych obligacji, a co za tym idzie wzrost kosztów obsługi zadłużenia._ _

Od początku roku oprocentowanie 10-letnich obligacji rządowych w przypadku Portugalii wzrosło o 70 procent, Irlandii niemal 75 procent, a Grecji o prawie 110 procent. Jak dotąd niepokoje związane z problemami finansowymi w tych krajach nie przełożyły się polski rynek długu. Oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji na rynku wtórnym jest obecnie o niemal 7 procent niższe niż na początku roku. To oznacza, że w przeciwieństwie do krajów PIIGS, nie rośnie koszt obsługi zadłużenia.

Źródło: ThomsonReuters, Bloomberg

Sytuacja może jednak ulec zmianie. Zdaniem Janusza Jankowiaka, ekonomisty z Polskiej Rady Biznesu, rosnącą awersję do ryzyka wśród inwestorów możemy zaobserwować już teraz. - _ Dochodzące do tego obawy o wzrost stóp procentowych powodują, że nie spełniają się prognozy sprzed kilku miesięcy znacznego umocnienia złotego. Tendencja jest odwrotna - _mówi Jankowiak.

_ - Dopóki kłopoty mają tylko Irlandia, Grecja czy Portugalia, Fundusz Stabilizacyjny jest na tyle zasobny, że to wystarczy na ratowanie tych państw i nie powinno drastycznie odbić się na unijnej gospodarce - _ uważa prof. Witold Orłowski z Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. _ - Jeżeli do nich dołączy Hiszpania, wtedy ucierpi cała Europa - dodaje . Jego zdaniem teraz możemy się liczyć raczej z niewielkim osłabieniem złotego, co nie byłoby złe dla naszych eksporterów. Gorzej, gdyby doszło do mocnego spadku wartości naszej waluty . - Oznacza to problemy ze spłatą kredytów i inflację _ - mówi Orłowski.

Profesor wskazuje też na możliwość osłabienia euro względem dolara._ - To byłoby korzystne dla nastawionej na eksport niemieckiej gospodarki, a co za tym idzie dobrze wpłynęłoby na naszych producentów _ - podsumowuje.

Kłopoty Hiszpanii to nawrót kryzysu w Europie

Polska całkiem dobrze wypada na tle innych europejskich gospodarek, gdy porównamy prognozy wzrostu PKB na ten rok. Okazuje się, że z wynikiem sięgającym prawie trzech procent możemy być najlepsi w Europie. A co więcej, jako jedyni utrzymaliśmy w ubiegłym roku wzrost PKB, podczas gdy inne kraje mocno zwalniały. Widać też mozolne wychodzenie z dołka części krajów _ starego kontynentu _.

Zmiana PKB w krajach Europy, dane w procentach
kraj 2009 2010 kraj 2009 2010
Źródło: Eurostat
Polska 1,7 2,7 Słowenia -8,1 1,1
Słowacja -4,8 2,7 Estonia -13,9 0,9
Luksemburg -3,7 2 Rumunia -7,1 0,8
Szwecja -5,1 1,8 Włochy -5 0,8
Czechy -4,1 1,6 Portugalia -2,6 0,5
Dania -5,2 1,6 Bułgaria -4,9 0
Finlandia -8 1,4 Węgry -6,7 0
Austria -3,9 1,3 Cypr -1,7 -0,4
Belgia -2,8 1,3 Hiszpania -3,7 -0,4
Francja -2,6 1,3 Litwa -14,7 -0,6
Holandia -3,9 1,3 Irlandia -7,6 -0,9
Niemcy -4,7 1,2 Grecja -2,3 -3
Wielka Brytania -5 1,2 Łotwa -18 -3,5
Malta -2,1 1,1

Zdaniem ekspertów to się może jednak zmienić, gdy w tarapaty wpadnie Hiszpania, czyli gospodarka kilkakrotnie większa od Irlandii, Portugalii czy Grecji. Jej załamanie i konieczność ratowania może zachwiać europejską gospodarką.

_ - Irlandia, Grecja i Portugalia to gospodarki peryferyjne i niewiele znaczące w Unii, jednak gdyby w tarapaty wpadła Hiszpania, mogłoby to oznaczać nawrót kryzysu w Europie - _ mówi prof. Krzysztof Rybiński.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t45607.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;zmusimy;rzad;do;reform;za;pomoca;trybunalu,2,0,700418.html) Rybiński: Zmusimy rząd do reform. Za pomocą Trybunału - To w dużej mierze kwestia psychologii. Dług Włoch wcale nie jest dużo niższy w stosunku do PKB niż rekordowej pod względem Grecji - _ mówi prof. Marian Noga._ - Jednak rynki uznają, że Włochy są bardziej wiarygodne, inwestowanie w ich obligacje nie jest obarczone dużym ryzykiem i są one stosunkowo nisko oprocentowane _. _ Zupełnie przeciwnie oceniono jednak Grecję czy Irlandię _. Jego zdaniem ich obecne problemy nie zagrażają Unii. Inaczej może się stać gdy kłopoty z wypłacalnością dotkną większe gospodarki takie jak Hiszpania, Francja czy Niemcy.

_ - Zaraza długu publicznego szaleje w Europie. Mam nadzieję, że uda się ją zastopować zanim dojdzie do poważnego załamania - _mówi Janusz Jankowiak. Jego zdaniem nie możemy mieć jednak pewności czy to się uda. _ - Francja i Niemcy negocjując zasady udzielania pomocy z Funduszu Stabilizacji zrobiły poważny błąd, próbując uzależnić ją od restrukturyzacji zadłużenia _. _ To spowodowało panikę wśród inwestorów, bo oznaczałoby dla nich straty. _Uważa, że dopóki te wątpliwości nie zostaną rozwiane, inwestorzy będą omijać Irlandię, Portugalię czy Grecję. _ _

_ - Jedynym plusem tej sytuacji jest to, że kraje dotknięte kryzysem zmuszone są wdrażać programy naprawcze i reformować się. Co prawda opór społeczny przed cięciami jest bardzo duży, stąd kryzysy polityczne, rozpady koalicji. Jednak żeby się ratować muszą ciąć wydatki socjalne. Kryzys to wymusza - _ mówi Rybiński. Niestety jego zdaniem rząd Donalda Tuska swoimi działaniami ustawia Polskę w kolejce do grupy PIIGS. _ - Demontaż systemu emerytalnego, jaki się proponuje, brak reformy finansów publicznych szybko nas sprowadzi do poziomu tych państw - _uważa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/noblista;uspokaja;euro;przetrwa;kryzys,59,0,617787.html) Noblista uspokaja: Euro przetrwa kryzys _ Grecki kryzys jest szkodliwy, ale wspólna waluta przetrwa _ - uważa Edmund Phelps.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;nie;boja;sie;kryzysu;znow;inwestuja;za;granica,96,0,671072.html) Firmy nie boją się kryzysu, znów inwestują za granicą W latach 2008 i 2009 polskie firmy wydały za granicą niemal trzy razy mniej niż w poprzednich dwóch latach. Rok 2010 będzie przełomowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t110737.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dwa;lata;po;krachu;-;teraz;kolej;na;polske,251,0,675579.html) Dwa lata po krachu - teraz kolej na Polskę? Rząd Donalda Tuska zarezerwował na walkę z kryzysem 94 mld złotych. Nie musiał po nie sięgać. Recesja ominęła Polskę, a firmy wykorzystały niewielki ułamek tej kwoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t47302.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wspolny;front;ue;i;usa;w;wojnie;walutowej,74,0,714314.html) Wspólny front UE i USA w wojnie walutowej Przywódcy światowi apelują o unikanie sztucznego obniżania kursu walut.
Tagi: kryzys w europie, euro, giełda, wiadomości, waluty, gospodarka, porady, raport, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz