Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier umocnił złotego

0
Podziel się:

Rząd Marka Belki będzie rządził do wyborów, które odbędą się w czerwcu. Bez względu na to, co postanowi 5 maja Sejm. Jeśli się nie rozwiąże, to premier poda się do dymisji. Dlatego, przez miesiąc, może dwa, gracze mogą nadal kontynuować trend na wzmocnienie złotego.

Premier umocnił złotego

Większość uczestników rynku oczekuje, że najpóźniej za kilka miesięcy nastąpi odwrócenie trendu i przed wyborami złoty osłabnie, a po wyborach znowu się umocni. Problem w tym, że rynek zazwyczaj robi zupełnie coś innego niż oczekuje większość. Faktem jest, że osłabienie złotego przed wyborami może nastąpić, ale czy nastąpi poprawa po wyborach, tego nie można być pewnym. Nie wiemy bowiem, co się jeszcze wydarzy przed wyborami i jak tuż przed nimi będzie wyglądało poparcie dla poszczególnych partii.

Nie można liczyć na to, że powstała niedawno Partia Demokratyczna będzie jedynym nowym ugrupowaniem. Liczenie na to, że ta partia odbierze elektorat SLD może być jedynie „chciejstwem”. Co prawda SLD nigdy nie była naprawdę lewicowa, ale teraz będzie uprawiała lewicową retorykę przedwyborczą. Elektorat, który może się zainteresować nowym, centroliberalnym (a nie centrolewicowym) ugrupowaniem przejdzie przede wszystkim z Platformy Obywatelskiej, która przed wyborami ściga się z populistami, co nie wszystkim zwolennikom tego ugrupowania odpowiada. Widać po ostatnich sondażach jak wpłynęło to na poparcie dla poszczególnych partii. Zgodnie z przewidywaniami traci PO (w dwóch kolejnych sondażach po 5 proc.) na rzecz UW (9 proc.), która występowała w zastępstwie nowej partii. Niezwykle mocno rośnie jednak poparcie dla PiS, która już zagraża PO. Wątpliwe, żeby premier z PiS spodobał się rynkom finansowym. Istnieje również poważne zagrożenie, że PO w wyborach dostanie poniżej 20 proc. poparcia, a nowe ugrupowanie
poniżej 5 proc. Wynikiem byłoby przejęcie Sejmu przez ugrupowania bardzo populistyczne.

Dzięki Markowi Belce wybory odbędą się w czerwcu. Ten rząd, bez względu na to, co postanowi 5 maja Sejm, bo jeśli się nie rozwiąże to premier poda się do dymisji, będzie rządził do wyborów, które odbędą się w czerwcu. Jest więc kilka miesięcy spokoju i przez miesiąc – dwa gracze mogą nadal kontynuować trend na wzmocnienie złotego. Potem powinno nadejść osłabienie. Oczywiście o ile sondaże nie pokażą, że istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo powstania liberalnego rządu, ponieważ wtedy złoty nadal bardzo szybko by się umacniał. Jeśli zaś chodzi o scenariusz po wyborach to rząd proreformatorski i liberalny rzeczywiście złotego wzmocni, ale rząd koalicji populistycznej doprowadzi do ucieczki najbardziej gorącego kapitału i złotówkę osłabi. Sytuacja polityczna będzie miała olbrzymi wpływ na ruchy walut.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)