Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Euro w 2012 celem, a nie dogmatem

0
Podziel się:

Według ministra finansów na drodze do euro jest obecnie szereg barier.

Rostowski: Euro w 2012 celem, a nie dogmatem
(PAP/Leszek Szymański)

Przyjęcie wspólnej waluty euro w 2012 r. pozostaje celem polskiego rządu - potwierdził minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że władze w Warszawie zawsze powtarzały, iż ta data _ nie jest absolutnym dogmatem _.

Rostowski wziął udział w konferencji _ Forum Europejskie _, zorganizowanej w niemieckim Bundestagu przez telewizję WDR.

Przypomniał, że polski rząd wyznaczył sobie za cel przystąpienie do strefy euro z dniem 1 stycznia 2012 r. jeszcze we wrześniu zeszłego roku, czyli tuż przed kryzysem finansowym. _ _

_ - Mówiliśmy wówczas, że to realistyczny, choć bardzo ambitny cel _ - dodał minister.

Według niego, na drodze do euro jest jednak szereg barier, w tym obecne wahania kursu złotego, będące jedną z konsekwencji kryzysu finansowego.

Kolejny problem wiąże się z koniecznością zmiany polskiej konstytucji.

_ - Niestety główna opozycyjna partia jest przeciwna zmianie konstytucji, chociaż opowiadała się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i znała podstawę, na jakiej wchodziliśmy do UE _ - powiedział.

_ - Nie tracimy jednak nadziei. Wciąż nie jesteśmy pewni, czy będziemy mogli przeprowadzić te zmiany _ - dodał.

Według Rostowskiego zagrożenia wynikające z pozostawania poza strefą euro widać na przykładzie państw wschodnioeuropejskich, które nie przyjęły wspólnej waluty, ale w których wiele kredytów jest denominowanych w euro. W tej sytuacji deprecjacja walut narodowych może zagrozić systemowi bankowemu.

_ - System, w którym niektóre państwa należą do wspólnej strefy kapitału, ale nie do strefy wspólnej waluty jest wewnętrznie sprzeczny, z wyjątkiem jednego czy dwóch państw, jak Wielka Brytania _ - powiedział.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)