Notowania

emisja obligacji
30.11.2012 20:10

Rostowski się chwali. Tak dobrze nigdy nie było

Rentowności obligacji 10-letnich spadły w piątek - pierwszy raz w historii - poniżej 4 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

*Rentowności obligacji 10-letnich spadły w piątek - pierwszy raz w historii - poniżej 4 proc., a obligacji 2-letnich poniżej 3,5 proc. - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. *

_ Nawet dane o zwalniającej gospodarce nie przeszkodziły dalszej obniżce rentowności naszych obligacji (...) Taka reakcja rentowności na spowolnienie wzrostu świadczy o wysokiej wiarygodności Polski _ - zaznaczył minister.

_ Chociaż wzrost PKB w III kw. nieco rozczarowuje to najważniejsze informacja z dzisiejszych danych GUS-u to ta, że PKB wzrosło 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Jest to więcej niż kwartał wcześniej (wtedy tylko 0,2 proc.). Natomiast PKB wyrównany sezonowo był o 1,9 proc. wyższy niż przed rokiem _ - napisał minister na swoim blogu.

Wcześniej resort finansów poinformował, że ma koniec listopada Ministerstwo Finansów posiada środki w złotych i walutach o wartości ponad 58 mld zł oraz że sfinansowano już 20 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych, wynoszących 145 mld zł. Wskazano ponadto, że na krajowy rynek papierów skarbowych sukcesywnie napływa kapitał zagraniczny.

Według danych MF w październiku 2012 r. portfel papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o kolejne 2,2 mld zł - mimo wykupu 6,5 mld zł obligacji 2-letnich od tej grupy. Tym samym zaangażowanie kapitału zagranicznego w papierach skarbowych osiągnęło kolejny rekordowy poziom - 187,1 mld zł, w tym 186,3 mld zł w obligacjach. MF zaznaczyło, że w listopadzie również obserwowano napływ kapitału zagranicznego na polski rynek.

GUS podał w piątek, że PKB wzrósł w III kwartale o 1,4 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 2,3 proc. rdr w II kwartale. Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że polska gospodarka urosła w III kwartale o 1,8 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
750 milionów złotych trafiło na rynek. Rząd... Są to papiery 12-letnie o wartości 750 mln euro i rentowności 3,21 procenta.
Długi po Gierku w końcu spłacone Resort finansów zrealizował dziś ostatni przelew, na 297 milionów dolarów. To uwalnia nasz kraj od długów zaciągniętych w latach 80.
Japończycy będą skupować polski dług? Ministerstwo Finansów planuje w najbliższym czasie przeprowadzić emisję obligacji denominowanych w jenach japońskich.
Tagi: emisja obligacji, rentowność, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz