Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawdź, czy RPP znów podniesie stopy procentowe

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od czerwca 2011 roku podwyższyła stopy procentowe.

Sprawdź, czy RPP znów podniesie stopy procentowe
(Bartosz KRUPA/East News)

Kolejnego ruchu stóp nie można wykluczyć, ale nie jest to określone z takim prawdopodobieństwem jak miesiąc temu - zapowiedział prezes NBP Marek Belka. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Teraz podstawowa stopa wynosi 4,75.

Aktualizacja: 19.38

_ - Takie dostosowanie może mieć miejsce, ale nie ma w komunikacie zdania, które w pewnym sformułowaniu znalazło się w poprzednim komunikacie, gdzie wyraźnie zapowiadaliśmy, że na kolejnym posiedzeniu RPP rozważy zacieśnieniu polityki pieniężnej, co zrozumiane było, jako zapowiedź podwyżki. Teraz takiej zapowiedzi nie ogłaszamy, natomiast zapowiadamy, że będziemy sytuację rozważać, rozpatrywać i takiego ruchu wykluczyć nie można. Natomiast nie jest to z takim prawdopodobieństwem jak miesiąc temu _ - powiedział prezes.

Przed miesiącem RPP napisała, że w jej ocenie oczekiwana niewielka skala spowolnienia polskiej gospodarki w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji w średnim okresie powyżej celu. W związku z powyższym, w najbliższym okresie Rada rozważy zacieśnienie polityki pieniężnej, o ile nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce i jednocześnie perspektywy powrotu inflacji do celu nie ulegną poprawie.

Belka wyjaśnił, że RPP podnosząc stopy procentowe nie zakładała, iż będzie to miało wpływ na rynek walutowy, a ostatnie wahania kursu złotego nie miały wpływu na jej decyzję.

_ - Podczas dyskusji na naszym posiedzeniu nikt się nie zająknął w sprawie związku podwyżki stóp z kursem walutowym. To, że to nie miało żadnego znaczenia dla wydarzeń na rynku walutowym, to jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. Nie braliśmy tego pod uwagę _ - powiedział.

_ - Widzimy, że samo euro się dzisiaj znacząco osłabiło. Przyczyna jest bodajże taka, że nie udało się w kolejnym dniu utworzyć rządu w Grecji. Mówiąc krótko, to jest dziś najważniejszy czynnik, który determinuje nastroje na rynkach światowych _ - podsumował.

Zdaniem Belki spowolnienie gospodarcze można ocenić, jako bardziej umiarkowane od oczekiwań, a dynamika PKB nie powinna zejść poniżej 3 proc. w całym 2012 r., jak i w poszczególnych kwartałach.

_ - Spowolnienie gospodarcze wcale nie jest ostrzejsze, niż się spodziewaliśmy, a nawet, jeśli mogę tak powiedzieć, jest bardziej umiarkowane, niż się spodziewaliśmy _ - mówił prezes NBP.

Na majowym posiedzeniu RPP podała, że napływające dane pozwolą Radzie ocenić czy uzasadnione może być ewentualne ponowne dostosowanie stóp procentowych.

_ - Nie daliśmy sobie żadnego terminu. Nie było czegoś takiego _ - powiedział, pytany jak długo RPP będzie obserwować sytuację.

RPP podnosi stopy przez wysoką inflację

Rada uznała, że ograniczenie ryzyka utrzymania się inflacji powyżej celu w średnim okresie wymaga podwyższenia stóp procentowych NBP.
_ _

_ Napływające dane pozwolą ocenić czy uzasadnione może być ewentualne ponowne dostosowanie stóp procentowych _ - napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady.

_ W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach inflacja prawdopodobnie utrzyma się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Do utrzymania się inflacji na podwyższonym poziomie przyczynią się wcześniejsze osłabienie złotego oraz wysokie ceny surowców. W tym samym kierunku będzie oddziaływała również wysoka dynamika cen administrowanych. Powyższe czynniki mogą przyczynić się do utrzymania podwyższonych oczekiwań inflacyjnych _ - napisano w komunikacie.

_ W ocenie Rady, w średnim okresie oczekiwane spowolnienie wzrostu gospodarczego będzie sprzyjało obniżeniu inflacji. Jednak ze względu na utrzymywanie się istotnego negatywnego wpływu na inflację czynników pozostających poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, oczekiwana skala spowolnienia może okazać się niewystarczająca, by umożliwić powrót inflacji do celu w średnim okresie. Ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji zwiększają także utrzymujące się na relatywnie wysokim poziomie oczekiwania inflacyjne _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
Reputacja RPP na szali. _ Muszą iść za ciosem _ Po południu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Dziś podstawowa stopa NBP to 4,5 proc.
Nie trzeba podnosić stóp procentowych, ale... Pierwszy raz od dłuższego czasu nie wiadomo, jak zachowają się członkowie Rady Polityki Pieniężnej.
Członkini RPP: Nie podjęłam jeszcze decyzji ws. stóp procentowych RPP decydując o stopach proc. musi zrobić bilans ryzyk - Zielińska-Głębocka, RPP.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)