Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce bez zmian. Jest decyzja RPP

0
Podziel się:

Członkowie Rady już wcześniej zapowiadali, że do połowy przyszłego roku nie będą ich podnosić.

Stopy procentowe w Polsce bez zmian. Jest decyzja RPP
(Stanisław Kowalczuk/East News)
bEDMZucB

Główna stopa procentowa w Polsce w dalszym ciągu wynosi 2,5 procent. Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się dziś posiedzeniu pozostawiła ją na dotychczasowym poziomie.

Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Warto przypomnieć, że członkowie Rady już wcześniej zapowiedzieli, że do połowy przyszłego roku nie będą podnosić stóp procentowych.

- _ Obecna sytuacja gospodarcza przemawia za niskimi stopami _ - uważa ekonomista BZ WBK Piotr Bielski. - _ Widać, że już w trzecim kwartale nastąpiło odbicie w popycie krajowym, szybciej rośnie konsumpcja i z różnych badań wynika, że obecny poziom stóp procentowych dla przedsiębiorstw, nie jest barierą dla rozwoju _ - mówi Bielski.

bEDMZucD

Ekonomista twierdzi, że obecny poziom stóp jest odpowiedni dla polskiej gospodarki. Dodaje, że ożywienie gospodarcze zaczyna nam się rozkręcać, jednak wciąż jest na wczesnym etapie. Inflacja jest nadal dosyć niska. Nie ma więc sensu podcinać tego kruchego ożywienia, nadmiernie szybką i przesadną reakcją po stronie polityki pieniężnej.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki przypomina, że brak zmian w polityce pieniężnej zapowiadali sami członkowie Rady. _ - Członkowie RPP wyraźnie wypowiadali się w ostatnich dniach, że wskazówki które przedstawili na ostatnim posiedzeniu, będą nadal obowiązywały. Dlatego będziemy mieli do czynienia z brakiem zmian stóp procentowych. I prawdopodobnie tego typu polityka będzie utrzymywana przez kolejne miesiące _ - argumentował.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDMZude
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)