Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Stopy procentowe w Polsce. RPP wciąż czeka

0
Podziel się:

Koszt pieniądza pozostaje najniższy w historii, jednak jest sporo wyższy, niż w Europie.

Stopy procentowe w Polsce. RPP wciąż czeka
(Adam Guz/Reporter)

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe w Polsce na obecnym poziomie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami, aczkolwiek rynek spodziewa się cięcia kosztu pieniądza jeszcze do końca tego roku.

Stopa referencyjna wynosi 2,5 proc., lombardowa 4 proc., depozytowa 1 proc., zaś redyskonta weksli 2,75 proc. To najniższy poziom w historii.

Reakcja rynku na decyzję Rady jest niewielka, bowiem inwestorzy spodziewali się takiego scenariusza. Niemniej członkowie RPP zastanawiają się nad obniżeniem kosztu pieniądza, głównie ze względu na słabe ożywienie gospodarcze.

_ Utrzymuje się niepewność dotycząca możliwości osłabienia koniunktury i tempa powrotu inflacji do celu. Niektórzy członkowie Rady wskazywali wobec tego, że konieczne może być obniżenie stóp procentowych w najbliższym czasie - _ czytamy w zapiskach z ostatniego posiedzenia.

Co więcej, na niższe stopy procentowe w przyszłym roku szykuje się też rząd. Tak przynajmniej wynika z dokumentów, do których dotarła PAP. Resort finansów przy projektowaniu ustawy budżetowej miał założyć, że RPP obniży je o pół punktu procentowego po to, by w 2015 roku pozostawić je bez zmian. A więc stopa referencyjna w 2014 roku wyniesie średnio 2,4 proc., a w 2015 roku wyniesie równe 2 procent.

Problemem jest wciąż bardzo niska inflacja. Wskaźnik CPI w lipcu ujęciu miesiąc do miesiąca wyniósł minus 0,2 proc. i tyle samo w ujęciu rocznym. To ewenement. Ostatnio ze spadkiem cen rok do roku w Polsce mieliśmy do czynienia 32 lata temu.

Na co czeka rada? Przede wszystkim na sierpniowe dane o inflacji, które rynek pozna 15 września. Ważny będzie też zmiana cen wśród producentów, która jest dobrym prognostykiem dla wskaźnika CPI. W lipcu wskaźnik ten wyniósł minus 2 proc. w ujęciu rocznym.

_ źródło: Money.pl na podstawie danych GUS i NBP _

Wydaje się też, że RPP bardzo nie chce mieć powtórki z maja 2012 roku, kiedy to zdecydowała się podnieść stopę referencyjną o 25 punktów bazowych do 4,75 proc., by kilka miesięcy później na nowo ją obniżyć. Warto jednak dodać, że na tle Europy, koszt pieniądza w Polsce jest bardzo wysoki. Dla porównania, główna stopa procentowa w strefie euro wynosi 0,15 proc., w Wielkiej Brytanii 0,5 proc., na Węgrzech 2,3 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)