Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w strefie euro wciąż rekordowo niskie

0
Podziel się:

Wcześniej pozytywnie zaskoczyły dane z europejskiego przemysłu. Ożywienie?

Stopy procentowe w strefie euro wciąż rekordowo niskie
(Rex Roof/CC/Flickr)
bFfVoMjV

aktualizacja 14:05

Europejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych w Eurolandzie. Główna stopa wciąż znajduje się na poziomie 0,5 procent.

Oznacza to, że stopy procentowe w strefie euro w dalszym ciągu znajdują się na historycznie niskim poziomie. Decyzja EBC jest zgodna z wcześniejszymi prognozami ekonomistów.

bFfVoMjX

Ostatni raz na cięcie stóp bank centralny zdecydował się w maju tego roku. Podstawowa stopa procentowa - również zgodnie z oczekiwaniami ekspertów - została wówczas obniżona z 0,75 do 0,5 procent.

Zaskakująco dobre dane ze strefy euroTo już kolejne - publikowane dziś - informacje dotyczące Eurolandu. Przed południem okazało się, że koniunktura w przemyśle strefy euro jest lepsza niż szacowali analitycy.

Obrazujący ją indeks PMI w sektorze wytwórczym w lipcu skoczył w górę z 48,8 do 50,3 punktu, podczas gdy eksperci szacowali wzrost do poziomu 50,1 punktu. Warto dodać, że kluczowa w przypadku tego wskaźnika jest linia 50 punktów. Ta granica oddziela bowiem ożywienie od recesji w sektorze.

Jeszcze lepsze wiadomości z Polski

bFfVoMkd

Wskaźnik PMI dla Polski w lipcu 2013 roku wzrósł do 51,1 z 49,3 punktu w czerwcu. Również w tym przypadku analitycy oczekiwali wzrostu do 50,1 punktu. W lipcu indeks PMI wzrósł trzeci miesiąc z rzędu.

- _ Najnowszy odczyt wskazał na ogólną poprawę warunków w sektorze przemysłowym, kończąc okres spadków rozpoczęty w kwietniu 2012 roku. Ponadto wskaźnik PMI osiągnął najwyższą wartość od stycznia 2012 roku i większą niż średnia z badań długoterminowych, która wynosi 49,9 punktu _ - napisano w komunikacie HSBC.

- _ Wzrost wskaźnika miesiąc do miesiąca był drugim największym od czterdziestu czterech miesięcy _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
Po załamaniu rynek kredytów rośnie. Powody? Zadłużenie Polaków z tytułu kupna nieruchomości wzrosło od kwietnia do czerwca o blisko 30 proc. mniej niż rok wcześniej. Widać jednak zmiany.
Najgorszy czas dla lokat od sześciu lat Prawie 16 miliardów zł oszczędności wycofali Polacy z lokat bankowych od początku roku.
bFfVoMky
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)