Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szwecja
03.07.2014 11:40

Stopy procentowe w Szwecji w dół. Powód? Za niski wzrost cen

Stopa referencyjna została obniżona aż o 50 punktów bazowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mrlins/CC/Flickr)

Szwedzki bank centralny Sveriges Riksbank obniżył swą stopę referencyjną z 0,75 procent do 0,25 procent, uzasadniając to niższą od oczekiwanej inflacją oraz tym, że naciski inflacyjne okazały się słabsze niż wcześniej sądzono.

Jak informuje komunikat Riksbanku, jego zarząd uznał, że zmniejszenie stopy referencyjnej jest konieczne, by inflacja wzrosła do docelowego poziomu 2 procent. Nie oczekuje się, by podnoszenie stopy referencyjnej rozpoczęło się wcześniej niż w końcu 2015 roku - czytamy w komunikacie.

Zarząd Riksbanku wskazał, że niska stopa referencyjna przyczyni się do wzrostu podaży w całej gospodarce i da w efekcie zwiększoną inflację. Pozwoli także złagodzić skutki, jakie wywiera na szwedzkie kursy walutowe i inflację uprawiana obecnie na świecie polityka niskiego oprocentowania.

Będąca jednym z głównych instrumentów sterowania podażą pieniądza stopa referencyjna (repo rate) dotyczy krótkoterminowych kredytów, udzielanych przez bank centralny bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: szwecja, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz