Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy spadły o 0,5 proc.

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 50 punktów bazowych i główna stopa referencyjna będzie wynosić 6,0 proc. / ISB /

Stopy spadły o 0,5 proc.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 50 pb w marcu i pozostawiła nastawienie łagodne, ponieważ dane o inflacji za styczeń i luty, a także oczekiwany spadek dynamiki wzrostu PKB w I kw. br., wskazują na możliwość spadku inflacji poniżej poziomów przewidywanych w lutowej projekcji inflacyjnej, wynika ze środowego komunikatu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„Dane o inflacji w pierwszych miesiącach br. oraz najnowsze prognozy cen żywności zwiększają prawdopodobieństwo niższego przebiegu inflacji w latach 2005-2006 niż przedstawiono w lutowym Raporcie” – napisano w komunikacie.

Bank podkreślił jednak, że ocena ta może być skorygowana w wyniku zmian cen surowców na rynkach światowych, a w szczególności cen ropy naftowej.

„Analiza dostępnych danych wskazuje, że w I kw. 2005 r. dynamika PKB będzie prawdopodobnie niższa niż w poprzednim kwartale oraz niższa niż uwzględniono w lutowym Raporcie o inflacji. Wskazuje na to między innymi niska dynamika produkcji przemysłowej oraz wyraźne obniżenie ocen koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w marcu br., choć w dalszym ciągu stan koniunktury jest oceniany pozytywnie” – czytamy dalej.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że w lutym ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,3% m/m. Inflacja wyniosła w lutym 3,6% r/r wobec 3,7% w styczniu.

W komunikacie podkreślono, że niższa od oczekiwań dynamika PKB „w IV kw. 2004 r. i być może w I kw. 2005 r.” zwiększa prawdopodobieństwo ukształtowania się w 2005 r. inflacji niższej niż przedstawiono w lutowym „Raporcie o inflacji.”

Według lutowej projekcji inflacyjnej NBP, najbardziej prawdopodobna ścieżka inflacji przy założeniu braku zmian w polityce monetarnej to osiągnięcie poziomu 2,5%, czyli środka celu inflacyjnego, w czwartym kwartale 2005 roku.

Rada zauważyła, że kształtowanie się kursu walutowego w pierwszym kwartale 2005 roku jest generalnie zbieżne ze ścieżką kursu walutowego uwzględnioną w lutowym „Raporcie.”

„Rada dostrzega wzrost niepewności dotyczącej kształtowania się kursu walutowego ze względu na sytuację na międzynarodowych rynkach finansowych i niepewność związaną z okresem przedwyborczym” – podano.

RPP zwróciła też uwagę, że zdecydowana poprawa wyników finansowych przedsiębiorstw i wyraźny wzrost produkcji budowlano-montażowej tworzą podstawy do kontynuacji ożywienia inwestycyjnego. „Tendencje te mogłyby ulec osłabieniu, gdyby utrzymały się pogarszające się oceny koniunktury i wzrosło ryzyko polityczne” – ostrzega bank.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynikało, że najbardziej prawdopodobna jest obniżka o 50 pb (taką opcję wskazało sześciu z dziewięciu ankietowanych ekonomistów).

Podstawowa stopa referencyjna będzie teraz wynosić 6,0% wobec 6,5% przed obniżką, stopa redyskonta weksli wyniesie 6,5% wobec 7,0%, stopa lombardowa – 7,5% wobec 8,0%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków 4,5% wobec 5,0%.

Decyzje RPP wchodzą w życie od 31 marca.

W kwietniu 2004 roku obecna RPP zmieniła nastawienie na restrykcyjne z neutralnego i od czerwca trzykrotnie podwyższyła stopy łącznie o 125 pkt bazowych do 6,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Poprzedni, ponad dwuletni cykl obniżek stóp rozpoczął się w lutym 2001 roku przy nastawieniu neutralnym i w jego trakcie poprzednia rada 20-krotnie obniżała stopy – ostatni raz w czerwcu 2003 roku. W tym czasie główna stopa referencyjna spadła do 5,25% z 19,0%.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)