Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczurek: Sytuacja zniechęca do spekulacji na złotym

0
Podziel się:

Jako główne czynniki minister finansów wymienia: płynny kurs, wysokie rezerwy i FCL.

Szczurek: Sytuacja zniechęca do spekulacji na złotym
(arrakasta - Fotolia.com)

Zdaniem ministra finansów Mateusza Szczurka płynny kurs walutowy, wysokie rezerwy NBP oraz dostęp do elastycznej linii kredytowej MFW chronią polską gospodarkę przez negatywnymi impulsami zewnętrznymi oraz zniechęcają do spekulacji na złotym.

_ - Płynny kurs walutowy, wysokie rezerwy walutowe oraz dostęp Polski do elastycznej linii kredytowej MFW dodatkowo chronią gospodarkę przed negatywnym wpływem szokujących informacji płynących z zagranicy i zniechęcają do podejmowania spekulacji przeciw złotemu _ - powiedział Szczurek w wywiadzie dla _ Forbesa _.

_ - Pamiętajmy, że polski rynek finansowy nie funkcjonuje w izolacji i trzeba liczyć się z tym, że wzrost niepewności na rynkach światowych może mieć negatywny wpływ na kurs naszej waluty, a także na rentowności obligacji skarbowych. Biorąc pod uwagę wczesny etap ożywienia polskiej gospodarki, umiarkowane osłabienie złotego powinno jednak sprzyjać eksportowi _ - dodał.

Jego zdaniem stabilizacji sprzyja też postrzeganie polskiej gospodarki przez pryzmat jej fundamentów.

_ - Z pewnością to, że polski rynek finansowy okazał się relatywnie odporny zarówno w okresie styczniowej wyprzedaży na rynkach wschodzących, jak i ostatniego zaostrzenia kryzysu na Ukrainie, nie jest kwestią przypadku. Zagraniczni inwestorzy w coraz większym stopniu zwracają uwagę na solidne fundamenty polskiej gospodarki - m.in. wysokie na tle innych krajów UE tempo wzrostu PKB, niski deficyt na rachunku obrotów bieżących oraz korzystną strukturę jego finansowania: stabilny system finansowy i odpowiedzialną politykę makroekonomiczną _ - uważa minister finansów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)