Notowania

euro
22.09.2008 14:06

Trichet ostrzega Słowaków: uwaga na inflację!

Szef EBC uważa, że po przyjęciu Euro Słowacja musi prowadzić ostrożną politykę

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*- _ Po wejściu 1 stycznia przyszłego roku do strefy euro Słowacja może stanąć w obliczu nacisków inflacyjnych _ - oświadczył prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. *

Występując na konferencji _ Slovakia Euro Changeover _ Trichet wezwał centrolewicowy rząd premiera Roberta Fico do prowadzenia ostrożnej polityki, obniżania deficytu finansów publicznych i kontynuowania reform.

_ - Obawiamy się przede wszystkim możliwości, że Słowacja, z jej gospodarką zbliżającą się do poziomu bardziej rozwiniętych państw strefy euro, stanie w obliczu nacisków inflacyjnych, które po przyjęciu euro mogłyby zepchnąć jej gospodarkę z drogi trwałej konwergencji _ - zaznaczył szef Europejskiego Banku Centralnego.

Uczestniczący w konferencji premier Fico zadeklarował, iż rząd uczyni wszystko, by utrzymać stabilność cenową po wejściu Słowacji do strefy euro. Dodał, iz jego ekipa nie wierzy w cudowny wpływ wolnego rynku i dlatego będzie podejmować działania, korygujące nieuzasadnione podwyżki cen.

_ - Realizujemy i będziemy realizować politykę ekonomiczną, wspierającą silny wzrost gospodarczy i będziemy realizować politykę socjalną, opartą na tradycyjnych wartościach europejskich. Oba te cele mają równą wartość _ - podkreślił słowacki premier.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Unia chce Słowacji w strefie euro  ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/unia;chce;slowacji;w;strefie;euro,195,0,346307.html )
* [ Słowacja o krok od strefy euro ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/slowacja;o;krok;od;strefy;euro,245,0,349429.html )
* [ Słowacja ustaliła kurs wymiany koron na euro ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/51,0,353843.html?p=md )
* [ Tusk: Polska w strefie euro do 2011 roku ]( http://www.money.pl/gospodarka/forum-ekonomiczne-2008/artykul/tusk;polska;w;strefie;euro;do;2011;roku,117,0,369269.html )
Tagi: euro, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz