Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro
22.09.2008 14:06

Trichet ostrzega Słowaków: uwaga na inflację!

Szef EBC uważa, że po przyjęciu Euro Słowacja musi prowadzić ostrożną politykę

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*- _ Po wejściu 1 stycznia przyszłego roku do strefy euro Słowacja może stanąć w obliczu nacisków inflacyjnych _ - oświadczył prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. *

Występując na konferencji _ Slovakia Euro Changeover _ Trichet wezwał centrolewicowy rząd premiera Roberta Fico do prowadzenia ostrożnej polityki, obniżania deficytu finansów publicznych i kontynuowania reform.

_ - Obawiamy się przede wszystkim możliwości, że Słowacja, z jej gospodarką zbliżającą się do poziomu bardziej rozwiniętych państw strefy euro, stanie w obliczu nacisków inflacyjnych, które po przyjęciu euro mogłyby zepchnąć jej gospodarkę z drogi trwałej konwergencji _ - zaznaczył szef Europejskiego Banku Centralnego.

Uczestniczący w konferencji premier Fico zadeklarował, iż rząd uczyni wszystko, by utrzymać stabilność cenową po wejściu Słowacji do strefy euro. Dodał, iz jego ekipa nie wierzy w cudowny wpływ wolnego rynku i dlatego będzie podejmować działania, korygujące nieuzasadnione podwyżki cen.

_ - Realizujemy i będziemy realizować politykę ekonomiczną, wspierającą silny wzrost gospodarczy i będziemy realizować politykę socjalną, opartą na tradycyjnych wartościach europejskich. Oba te cele mają równą wartość _ - podkreślił słowacki premier.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: euro, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz