Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
donald tusk
01.10.2008 09:55

Tusk nie wyklucza referenfum ws. euro

Premier uważa, że może być do tego zmuszony przez PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

*_ - Kalendarz przygotowań do przyjęcia euro jest tak konstruowany, by wspólna walutę przyjąć 1 stycznia 2012 roku _ - tak wynika z wypowiedzi premieraDonalda Tuska. *

Konieczność zmiany konstytucji zmusza rząd do ustępstw wobec Prawa i Sprawiedliwości, dlatego premier zadeklarował, że może zgodzić się na zorganizowanie referendum w sprawie euro wiosną 2009 roku.

_ - Euro jest priorytetem mojego rządu, podobnie jak było nim i dla poprzednich ekip. PiS także uznawało, że jest to element traktatowy i Polska jako państwo dawno podjęła decyzję, że do tej strefy wejdziemy _ - powiedział Tusk w wywiadzie dla _ Polityki _.

Premier dodał, że po przeprowadzeniu analiz i po konsultacjach z Rada Polityki Pieniężnej (RPP) realna datą jest początek 2012 r. I tak będzie konstruowany kalendarz przygotowań.

_ - W lipcu 2011 r. musielibyśmy jednak cały proces przygotowań zakończyć, aby pozostał czas na kwestie techniczne, na przykład emisję pieniędzy, tak, aby euro stało się obowiązującym środkiem płatniczym 1 stycznia 2012 r. _ - tłumaczył Tusk.

Szef rządu nie ma jednak wątpliwości, że wcześniej konieczna jest zmiana konstytucji, ponieważ jest tam wyraźny zapis o tym, że polski bank centralny jest emitentem pieniądza. I to trzeba zmienić, ale trudno jednocześnie liczyć na poparcie klubu PiS.

ZOBACZ TAKŻE:

Dlatego Tusk jest skłonny rozpisać referendum w sprawie przyjęcia euro. _ - PiS powinno więc sformułować warunki, na jakich jest gotowe zgodzić się na wejście w 2011 r. do strefy euro, bo tylko data może być przedmiotem głosowania. Jeśli ta partia się uprze, możemy je przeprowadzić wiosną przyszłego roku. Nie możemy ryzykować, że wejdziemy do tej dwuletniej poczekalni i dopiero potem przeprowadzimy referendum, które da na przykład wynik negatywny _ - powiedział premier.

Szef rządu zadeklarował, że nie jest entuzjastą referendum i jest to złe rozwiązanie, ale w obecnej sytuacji politycznej może okazać się jedyne do przyjęcia.

Tagi: donald tusk, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz