Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia musi też zadbać o stabilność złotego

0
Podziel się:

Unia powinna dbać nie tylko o euro. Formy pomocy powinny być jednolite dla każdego państwa wspólnoty - mówi premier.

Unia musi też zadbać o stabilność złotego
(PAP/Monika Kaczyńska)
bEDkxEsB

PremierDonald Tuskuważa, że Unia Europejska powinna dbać o stabilność walut całej wspólnoty europejskiej.

_ - Liczymy na to i o tym mówiliśmy najgłośniej, że UE zadba o stabilność walut w całej UE, zresztą zgodnie z tym co mówią traktaty _ - powiedział na antenie TVP premier.

_ - Nasza propozycja jest taka, będę o tym mówił na szczycie za dwa tygodnie, aby UE to bardzo wyraźnie podkreśliła, że troska o stabilność walut państw Unii, jest troską całej UE _- dodał.

bEDkxEsD

Tusk podkreślił także, że skoro ze względu na politykę poprzedników Polska nie jest w strefie euro to musi walczyć o to, aby formy pomocy były jednolite dla każdego państwa wspólnoty.

_ - Aby strefa euro nie przygotowywała odrębnych instrumentów dla strefy euro i odrębnych dla pozostałych _ - powiedział.

Więcej o problemach naszej waluty
*Złoty znów miał kłopoty * Złoty wyraźnie dziś tracił, ale wahania ustabilizowały się po południu. zobacz więcej

Według niego inny scenariusz oznaczałby, że Polska stałaby się członkiem UE _ drugiej kategorii _. _ Zadaniem Polski jest uzyskanie od Unii Europejskiej takiej pomocy, jakiej oczekują Francja, Niemcy, Anglia _ - mówił.

bEDkxEsJ

_ - Druga rzecz to pieniądze, kredyty, współpraca takich instytucji jak Europejski Bank Inwestycyjny _ - dodał premier.

Zdaniem Donalda Tuska podczas niedzielnego szczytu toczyła się batalia o to _ na ile uda się zapobiec próbom budowania ekskluzywnego klubu bogatych, którzy jakoś sobie poradzą w kryzysie i którzy - jak mieliśmy wrażenie - mieli ochotę zapomnieć trochę o tych słabszych _.

Dlatego - jak tłumaczył - z polskiego punktu widzenia rzeczą najważniejszą było to, że podczas obrad szczytu padły słowa, iż _ nie będzie groźby protekcjonizmu, że nie będzie tak, iż każde państwo będzie wykorzystywało swoje środki wyłącznie na swoją rzecz i zapomni o ogólnoeuropejskiej solidarności _.

Premier podkreślił, że dotychczas istniały w sprawie kryzysu dwa stanowiska, _ radykalnie od siebie odległe _. Pierwsze - według Tuska - było _ jeszcze do przedwczoraj _ prezentowane przez Francję. _ Bardzo wyraźnie prezydent Sarkozy mówił o tym, że Francja będzie pomagała swojemu i wyłącznie swojemu przemysłowi czy gospodarce _ - wyjaśniał.

bEDkxEsK

Drugie stanowisko - węgierskie - było, zdaniem premiera, _ mało realistyczne _. Jak mówił, polegało na oczekiwaniu, że _ dziesiątki miliardów euro w ramach pomocy trafi do słabszych _.

bEDkxEte
wiadomości
waluty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)