Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkie instytucje chcą osłabić dolara

0
Podziel się:

Polski złoty zyskuje na sile w związku komunikatem o interwencji banków, który pobudził apetyt na ryzyko.

Wielkie instytucje chcą osłabić dolara
(photos8.com)

aktualizacja 18:18

Złoty umacnia się się w stosunku do euro, dolara i franka szwajcarskiego. Po godzinie 13.00, zaufanie do polskiej waluty wróciło, w tym samym czasie euro spadło do poziomu 4,34 złotego. Najmocniej ucierpiał amerykański dolar po tym jak na rynek spadła informacja o tym, że najpotężniejsze banki centralne wkraczają do gry.

Jak podaje Marcin Kiepas, analityk XTB - _ Europejski Bank Centralny (ECB) poinformował dziś o przywróceniu 3-miesięcznych dolarowych operacji płynnościowych. ECB zapowiedział, że pomiędzy październikiem a grudniem br., wspólnie z Narodowym Bankiem Szwajcarii, Bankiem Japonii, Bankiem Anglii i Rezerwą Federalną, przeprowadzi trzy odrębne operacje zwiększające płynność w dolarze, co pomoże europejskim bankom na koniec roku. _

Mimo tego, nie ustają obawy o sytuację w strefie euro. Choć kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wspólnie zadeklarowali, że _ przyszłość Grecji jest w strefie euro _, to sytuacja wokół strefy euro wciąż jest mocno niepokojąca.

Obserwuj na bieżąco notowania euro

W relacji do złotego drożeją także dolar i frank szwajcarski. Za amerykańską walutę ponownie trzeba zapłacić około 3,19 złotego, czyli tylko trzy grosze poniżej rocznego maksimum. Po 13.00 osłabił się zarówno dolar, jak i frank szwajcarski.

O 14.30 w USA zostały opublikowane ważne dane makroekonomiczne. Niemal wszystkie wskaźniki zawiodły analityków - Indeks NY Empire State(-8,82 wobec -4), Inflacja konsumencka (0,4 proc. wobec 0,2 proc.) oraz wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (428 tys. wobec 410 tysięcy). Nieznacznie lepsze od oczekiwań okazało się saldo obrotów bieżących.

Zobacz aktualne notowania dolara i franka szwajcarskiego

Z kolei waluta Helwetów, po tym jak Narodowy Bank Szwajcarii zdecydował się usztywnić jej kurs w stosunku do euro na poziomie 1,20, podąża zgodnie z kierunkiem wspólnej waluty. Obecnie za franka trzeba zapłacić około 3,58 złotego.

Więcej na temat drogich walut - czytaj w Money.pl

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)