Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Z kupnem waluty na wakacje możesz jeszcze poczekać

0
Podziel się:

Złoty najpewniej się umocni. Nawet do poziomu 3,70 zł za euro w ciągu sześciu miesięcy.

Z kupnem waluty na wakacje możesz jeszcze poczekać
(Marlee90/iStockphoto)
bESthEVx

Euro za mniej niż 3,80 złotego, dolar i frank szwajcarski za mniej niż 2,70 złotego. Analitycy są zgodni, że ten rok upłynie pod znakiem umocnienia polskiej waluty, choć są podzieleni co do jego skali.

Polska waluta w piątek nieco odzyskiwała siłę i w cały tydzień zamknęliśmy nieznacznym umocnieniem złotego. Jego chwilowe osłabienie w ostatnich dniach było wynikiem między innymi wypowiedzi nowych członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy podkreślali, że na razie podwyżki stóp procentowych w Polsce nie ma się co spodziewać. W rezultacie pod koniec piątkowych notowań złotych ustabilizował się na poziomie 3,88 zł za euro, 2,82 zł za dolara i 2,66 zł za franka szwajcarskiego.

ZOBACZ NOTOWANIA AMERYKAŃSKIEJ WALUTY Z OSTATNIEGO TYGODNIA:

bESthEVz

Źródło: Money.pl

Money.pl zapytał analityków o prognozy dla polskiej waluty na najbliższe miesiące. Przekonują oni, że z zakupem walut obcych przed zagranicznymi wakacyjnymi wyjazdamimożna jeszcze poczekać, bo złoty będzie się umacniał. To również dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty hipoteczne w walutach obcych.

Średnia ich prognoz pokazuje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy można oczekiwać około trzyprocentowego umocnienia złotego do euro, dolara i franka. Chociaż najbliższe tygodnie mogą jeszcze nieco osłabić polską walutę.

bESthEVF

- _ To klasyczna korekta. Dołki są już za nami _ - uważa Jarosław Klepacki, analityk z DM ECM.

Drugie półrocze może przynieść jeszcze większe umocnienie złotego, choć przewidywanie kursów w tak długim okresie może być dość nieprecyzyjne.

PROGNOZY DLA EUR, USD, CHF W OKRESIE: MIESIĄCA (1M), PÓŁ ROKU (6M), ROKU (12M)

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków.
Jako aktualny kurs przyjęto średnią NBP z 12 marca.

bESthEVG

Sprzyjają nam lepsze prognozy gospodarcze

Największym optymistą w swoich przewidywaniach dla złotego jest Marek Rogalski, analityk z DM BOŚ. Jego zdaniem za 12 miesięcy za euro Polacy będą płacić nawet 3,50 złotego. Silne umocnienie prognozują też Przemysław Kwiecień z XTB, Jacek Trzcinski z FMCM oraz Jarosław Klepacki DM ECM.

PROGNOZY DLA EUR, USD, CHF W OKRESIE: MIESIĄCA (1M), PÓŁ ROKU (6M), ROKU (12M)

bESthEVH

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków.

- _ Polska pozytywnie wyróżnia się na tle Europy. Zarówno lepsze prognozy wzrostu PKB, jak i mniejszy od przewidywanego deficyt budżetowy będą zapewne sprzyjać złotemu _ – mówi Marek Rogalski.

bESthEVI

ZOBACZ TAKŻE:
Pierwsze ostrzeżenie Rady Gospodarczej: kurs złotego.
Dodaje, że za umocnieniem polskiej waluty przemawia także różnica stóp procentowych pomiędzy Polską a strefą euro, która może się jeszcze zwiększyć. Z dużym prawdopodobieństwem można bowiem powiedzieć, że to Polska mimo wszystko jako pierwsza z tej dwójki zdecyduje się na podwyżki stóp procentowych.

- _ Najgorsza część kryzysu jest za nami i stopniowo wzrasta zaufanie do ryzykownych aktywów, jakim na pewno jest złoty _ - uważa Jacek Trzcinski, analityk z FMCM. - _ Za sześć miesięcy złoty powinien być mocniejszy niż dzisiaj. Trzeba pamiętać, że polska gospodarka jest coraz lepiej postrzegana na tle pozostałych krajów członkowskich UE, co może przyczynić się do aprecjacji złotego _ - tłumaczy.

Zagadką pozostaje pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA. Spekulacje na ten temat będą zapewne powodować umocnienie dolara do euro, a co za tym idzie, szybsze umacnianie złotego do euro niż do dolara.

Nie będzie mniej niż 3,75 zł za euro?

Mniejszymi optymistami w perspektywie umocnienia polskiej waluty do euro w perspektywie dwunastu miesięcy są Dariusz Maliszewski z DM Millennium i Arkadiusz Krześniak z Deutsche Banku. Ich zdaniem złoty będzie silniejszy ale poziomu poniżej 3,75 złotych za euro raczej nie uda nam się utrzymać.

PROGNOZY DLA EUR, USD, CHF W OKRESIE: MIESIĄCA (1M), PÓŁ ROKU (6M), ROKU (12M)

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków.

Główne zagrożenia dla trwałego umocnienia złotego na tak wysokim poziomie to przede wszystkim brak zapowiadanego ożywienia gospodarczego na świecie, a także brak spodziewanych w drugim półroczu podwyżek stóp procentowych w Polsce.

bESthEWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)