Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamknięta emisja samurai, są plany w euro

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów zakończy emisję obligacji w jenach o wartości ponad 200 mln USD 23 czerwca. Planuje również emisję nowych 3-5 letnich instrumentów dłużnych w euro

- poinformował w czwartek PAP wiceminister finansów Ryszard Michalski.

Emisja polskich obligacji w jenach będzie pierwszą na tym rynku, a wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Finansów podawali, że wpływy z niej zostaną przeznaczone na wykup obligacji Bardy'ego.

"To już jest w trakcie realizacji. 16 czerwca wybieramy się na road show. Tydzień po tym będziemy zamykali emisję" - powiedział PAP w wywiadzie Michalski.

Nie wykluczył zwiększenia oferty, początkowo planowanej na równowartośc 250 mln dolarów, z powodu oczekiwanego dużego popytu.

"Jest duże zainteresowanie naszą emisją na rynku japońskim i oczekuje się wielokrotnie wyższego popytu niż 200 mln USD, które zaproponowaliśmy. Być może wystartujemy z trochę wyższą ofertą" - dodał.

Polska wykupiła w kwietniu część obligacji Brady'ego za 1,1 mld dolarów korzystając z finansowania pomostowego, które spłacone ma być nowymi emisjami.

Michalski mówił wcześniej, że MF rozważa wcześniejszy wykup obligacji Brady'ego kolejnej serii w październiku tego roku.

Ministerstwo Finansów podawało, że wcześniejszy wykup obligacji Brady'ego, wyemitowanych blisko 10 lat temu na restrukturyzację długu z lat 70. ubiegłego stulecia ma dać 300 mln dolarów oszczędności netto.

Do wykupienia pozostały jeszcze zabezpieczone obligacje Par Bonds o wartości nominalnej 744,70 mln USD i RSTA Bonds na 448,60 mln USD oraz niezabezpieczone papiery DCB Bonds 393 mln USD.

Michalski dodał, że Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie nowych, krótszych instrumentów na rynek euro, o zmiennej stopie procentowej, żeby obniżyć koszty długu dzięki niskim stopom procentowym w strefie euro. "Trzeba może teraz spróbować nowego instrumentu, może właśnie zmiennostopowego. Takiego floatera 3-, 5-letniego wypuścilibyśmy, bo warunki na eurorynku są bardzo korzystne a stopy niższe niż w kraju, co dowodzi błędów polityki pieniężnej" - powiedział wiceminister finansów.

Nie podał jednak szczegółów, kiedy nowy instrument miałby zostać wprowadzony.

Polska realizuje obecnie wieloletni program emisji 10-letnich papierów o wartości 5 mld euro, z którego do tej pory uplasowała obligacje za 2,3 mld euro.

Ostatnią transzę 800 mln euro Polska sprzedała w połowie maja przy spreadzie 49 punktów bazowych powyżej odpowiedniej stopy swapowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)