Notowania

kursy walut
18.06.2012 17:32

Złoty mocno w dół. To nie jest efekt Grecji...

Zwycięstwo Nowej Demokracji w Grecji tylko na chwilę poprawiło nastroje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)

Zwycięstwo Nowej Demokracji w Grecji tylko na chwilę poprawiło nastroje. Analitycy wskazują, że na rynek szybko wróciły obawy o sytuację Hiszpanii. Na wartości stracił między innymi złoty. Obecnie euro kosztuje 4,28 zł, dolar - 3,41 zł, a frank - 3,56 złotego.

- _ Wyniki niedzielnych wyborów w Grecji, które wygrała proreformatorska Nowa Demokracja, zostały z entuzjazmem przyjęte przez rynki finansowe. Euforia była jednak bardzo krótka, a radość inwestorów odnośnie Grecji zastąpiły wątpliwości dotyczące Hiszpanii _ - stwierdził analityk X-Trade Brokers Marcin Kiepas.

Wstępne wyniki wyborów wskazują, że grecka partia Nowa Demokracja (ND) zajęła w niedzielnych wyborach pierwsze miejsce i zdobyła ok. 30 proc. głosów, co oznacza 129 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Koalicja radykalnej lewicy SYRIZA, która sprzeciwia się programowi oszczędności, otrzymała 26,9 proc. głosów, co przekłada się na 71 mandatów.

ND prawdopodobnie utworzy rząd z socjalistyczną partią PASOK (12,3 proc.). Oba ugrupowania chcą, by pogrążona w kryzysie Grecja wywiązała się ze swoich zobowiązań oszczędnościowych wobec MFW czy UE, co jest warunkiem udzielenia temu państwu pomocy finansowej.

W poniedziałek rano za wspólną walutę płacono 4,22 zł, za dolara - 3,32 zł, a za szwajcarskiego franka - 3,52 zł. - _ Optymizm nie trwał jednak długo. Bardzo szybko uwaga rynków przesunęła się z Grecji na Hiszpanię _ - wskazał Kiepas.

Zobacz, jak dziś złoty radzi sobie w stosunku do dolara, euro i franka Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Główny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski powiedział, że nerwowa atmosfera na rynku to skutek informacji, jakie od rana napływały z Hiszpanii. - _ W poniedziałek w ciągu dnia oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji sięgnęło 7,28 proc., tak wysokiego poziomu Hiszpania jeszcze nie notowała _ - powiedział Rogalski. Dodał, że nerwowość powodują informacje medialne, że hiszpański sektor bankowy może potrzebować nawet 150 mld euro wsparcia.

Przed tygodniem eurogrupa zaakceptowała wniosek Hiszpanii o przyznanie jej sektorowi bankowemu 100 mld euro z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM). Nad realizacją planu czuwać ma Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Pieniądze do hiszpańskich banków mają być kierowane za pośrednictwem hiszpańskiego funduszu restrukturyzacyjnego (FROB), ale pełną odpowiedzialność _ wobec eurogrupy i instytucji _ za pomoc finansową będzie ponosił hiszpański rząd._ - Teraz każdy czeka na interwencję Europejskiego Banku Centralnego, a jej ciągle nie ma, więc na rynku jest panika _ - mówił Rogalski.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy już sięgneliśmy dna? Warto zacząć kupować akcje? Ośmiu ekspertów doradza inwestorom, na jakie spółki warto zwrócić uwagę, a jakich zdecydowanie unikać.
Frank po 3,80 złotego. Wiemy, kiedy tak się stanie Bank Szwajcarii toczy ostrą walkę w obronie swojej waluty. Zobacz, co to oznacza dla naszych kieszeni.
Tagi: kursy walut, pieniądze, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz