Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Złoty się osłabia. Oto przyczyny

0
Podziel się:

W poniedziałek złoty osłabiał się względem głównych walut. .

Złoty się osłabia. Oto przyczyny
(Amaxim/Dreamstime)
bFeUMWHp

Dziś złoty osłabiał się względem głównych walut. To skutek m.in. realizacji zysków i oczekiwania na wtorkowy odczyt polskiego PKB za miniony rok - wskazują analitycy. Ok. godz. 15. euro kosztowało 4,19 zł, dolar - 3,11, a frank - 3,35 zł.

W poniedziałek przed godz. 8 rano euro wyceniano na 4,17 zł, dolara na 3,10 zł, a franka na 3,34 zł.

_ - Polski złoty znajduje się pod silną presją sprzedających, co odbija się na notowaniach krajowej waluty do najważniejszych walut świata _ - wskazał analityk walutowy Noble Securities Adrian Mech. Dodał, że na notowania krajowej waluty wpływ mogą mieć m.in. słabe dane dotyczące sprzedaży detalicznej z zeszłego tygodnia, które rozczarowały inwestorów.

bFeUMWHr

Analityk X-Trade Brokers Marcin Kiepas stwierdził, że _ cieniem na notowaniach kładzie się lekka realizacja zysków, jaką można obserwować na większości europejskich giełd i rynku eurodolara . - Oczekiwanie na publikowane we wtorek szacunkowe dane dotyczące polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za 2012 rok również nie zachęca do zakupów polskiej waluty _ - dodał.

Jak tłumaczył, jeszcze pod koniec minionego roku oczekiwano, że wzrost gospodarczy przekroczy 2 proc. Teraz z powodu bardzo słabych danych m.in. o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej konsensus rynkowy kształtuje się poniżej tego poziomu. _ My szacujemy, że w minionym roku gospodarka rosła w tempie 2 proc., żeby w tym wyhamować do 1,3 proc. _ - wskazał.

W jego opinii gorszy odczyt PKB od prognoz zwiększa presję na Radę Polityki Pieniężnej, zwiększając jednocześnie oczekiwania na cięcie stóp procentowych na marcowym posiedzeniu. _ Obniżka stóp w lutym o 25 pkt bazowych jest już przesądzona _ - podkreślił.

Dane dotyczące wstępnego szacunku PKB za 2012 r. Główny Urząd Statystyczny ma opublikować we wtorek ok. godz. 10.

bFeUMWHx
Czytaj więcej w Money.pl
Światełko w tunelu dla zadłużonych we franku Od kilku dni frank szwajcarski wyraźnie traci w relacji do złotego, w wyniku czego jego kurs znalazł się najniżej od półtora roku.
Złotówki z kangurem. Nazywa się Benett Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę z wizerunkiem kangura Walabia Bennetta.
bFeUMWHS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)