Notowania

złoty
07.11.2012 17:26

Złoty słabszy po decyzji o obniżce stóp

Marek Belka zapowiedział serię cięć stóp procentowych. Zobacz, jak wpływa to na polską walutę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

*Zapowiedzi rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych oraz słabsze dane o produkcji w Niemczech spowodowały, że złoty się osłabił. *

_ - Jutro posiedzenie EBC. Dzisiaj inwestorzy oczekują na głosowanie w Grecji, a pod koniec tygodnia odbędzie się spotkanie Eurogrupy, na którym powinna zostać podjęta decyzja o pomocy dla Grecji. Końcówka tygodnia powinna być lepsza dla złotego. Polska waluta powinna utrzymać się w przedziale 4,12-4,16 za euro, z większym prawdopodobieństwem na umocnienie _ - powiedział Adrian Żylak, diler walutowy z Banku Polskiej Spółdzielczości.

_ - Komunikat po posiedzeniu RPP sygnalizuje, że czeka nas cykl obniżek, a to pozwoliło złotemu się osłabić. Rynek spodziewa się większych obniżek niż wynika to z komunikatu. Wcześniej, niskie prognozy Komisji Europejskiej popsuły sentyment, podobnie komentarz Draghiego _ - dodał.

W środę grecki parlament będzie debatował i głosował nad programem oszczędnościowym. Od jego uchwalenia kredytodawcy Grecji - Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - uzależniają wypłatę dalszych transz pomocy.

Z danych opublikowanych w środę wynika, że w Niemczech we wrześniu 2012 r. produkcja przemysłowa po uwzględnieniu czynników sezonowych spadła o 1,8 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,4 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 0,7 proc.

Ryzyko inflacyjne w strefie euro jest bardzo niskie, a efekty kryzysu zadłużenia zaczynają szkodzić gospodarce Niemiec - ocenił w środę szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

Rentowności polskich obligacji spadały po decyzji i komunikacie RPP oraz na skutek słabych danych o produkcji w Niemczech. - _ Ocena wzrostu inflacji przedstawiona w projekcji NBP pozwala przypuszczać, że cykl obniżek będzie przebiegał łagodnie. Cięcia o 50 pb są raczej mało prawdopodobne. Zasięg całego cyklu może być jednak większy, niż rynek się spodziewa _ - powiedział Sebastian Cichy, diler SPW z BNP Paribas.

W środę RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb. W komunikacie po posiedzeniu Rada zapowiedziała dalsze obniżki, jeśli koniunktura będzie słaba, a presja inflacyjna pozostanie ograniczona.Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych w listopadzie o 25 pb jest początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - poinformował prezes NBP Marek Belka.

Tagi: złoty, wiadomości, waluty, kraj, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz