PIT przez internet

Co roku pod koniec kwietnia placówki pocztowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Polacy często na ostatnią chwilę przypominają sobie o konieczności złożenia PIT. W tym roku termin dla większości podatników upływa 30 kwietnia. Tłoku i nerwów można uniknąć, wysyłając zeznanie przez internet. Jak to zrobić?

 

Formularze online, programy komputerowe czy moduły finansowo-księgowe - to najszybsze metody na elektroniczne rozliczenie PIT-u. Podatnik może skorzystać z pomocy rządowego systemu e-Deklaracje, który daje opcję założenia indywidualnego konta na Portalu Podatkowym. Innym rozwiązaniem są różnego rodzaju aplikacje do rozliczeń, które prowadzą użytkownika niemal za rękę.

Rozlicz PIT online

 

Intuicyjny i bezpłatny program PIT od WP money pozwala na szybkie przesłanie formularza online do urzędu skarbowego. Można wybrać pracę bezpośrednio na arkuszu lub z wbudowanym przewodnikiem, który pozwoli na uniknięcie nawet najprostszych błędów. Podobne funkcje posiadają programy finansowo-księgowe. Umożliwiają ewidencję i wydruk wszystkich popularnych deklaracji i elektroniczną wysyłkę dokumentów. To najlepsze narzędzie dla firm. Moduły można połączyć z innymi programami do kadr i płac.

 

Większość formularzy nie wymaga już również użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a małżonkowie, którzy chcą rozliczać się wspólnie nie muszą już pisać specjalnego upoważnienia na druku UPL-1. Poradniki o elektronicznym zeznaniu podatkowym rozjaśnią nie tylko te zagadnienia. Dadzą też odpowiedź na kilka podstawowych pytań: w jaki sposób wysłać PIT do fiskusa? Skąd wiadomo, że urząd skarbowy otrzymał wypełniony formularz? Jakie programy mogą się przydać?

 

 

Jak przygotować się do wysłania PIT?

Wysyłka PIT przez internet jest możliwa jedynie po przejściu procesu weryfikacyjnego. W tym celu będziemy proszeni o podanie następujących danych:

 

? imię i nazwisko

? data urodzenia

? identyfikator NIP (dla podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu, które prowadzą działalność gospodarczą lub są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług lub są płatnikiem składek na ubezpieczenia pracownika) lub numer PESEL (dla osób fizycznych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług)

? kwota przychodu wykazana w zeznaniu rocznym za poprzedni rok, pod warunkiem, że zeznanie było składane (jeśli składamy po raz pierwszy należy wpisać w kwotę przychodu "0”)

 

Kwotę przychodu podczas wysyłki PIT przez internet w 2020 roku należy wskazać z formularza deklaracji rocznej składanej z 2018 roku, z odpowiedniej pozycji:

 

? PIT-36 – pozycja 94 lub pozycja 149, jeżeli podatnik w zeznaniu za rok 2018 występuje jako małżonek,

? PIT-36L – pozycja 13 lub pozycja 18,

? PIT-28 – pozycja 47,

? PIT-37 – pozycja 62 albo pozycja 93, jeżeli podatnik w zeznaniu za rok 2018 występuje jako małżonek,

? PIT-38 – pozycja 23,

? PIT-39 – pozycja 20,

? Brak deklaracji – jeżeli deklaracja za 2018 rok nie była składana, należy wpisać kwotę „0”.

 

Jak rozliczyć PIT przez internet krok po kroku

 

Elektroniczna wysyłka deklaracji do urzędu skarbowego jest darmowa i bezpieczna. W tym celu konieczne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego bądź profilu zaufanego.

 

Nowym rozwiązaniem, które pomoże rozliczyć PIT 2019 jest program e-PIT. Jest to usługa skonstruowana przez Ministerstwo Finansów. Wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i wejść w zakładkę "Zobacz swój e-PIT”. Należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego, który możesz założyć na dwa sposoby: za pomocą konta bankowego lub w punkcie potwierdzającym. Po zalogowaniu na konto, nie musimy wypełniać zeznania podatkowego, gdyż zostanie ono już uzupełnione przez Urząd Skarbowy na podstawie informacji przesłanych przez pracodawcę do końca stycznia. System wskaże też Twój numer rachunku bankowego (konieczny do zwrotu nadpłaconego podatku), przysługujące ulgi, czy dane organizacji pożytku publicznego, które wskazałeś w ubiegłym roku. Dane te możesz zaktualizować przed wysłaniem PIT. Kiedy zyskasz pewność, że wszystko się zgadza, wyślij PIT.

 

Po wysłaniu PIT przez internet należy pamiętać UPO

Po wysłaniu PIT trzeba pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które należy przechowywać z dokumentacją księgową. Należy je przechowywać wraz z kopią złożonej deklaracji rocznej przez okres 5 lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

 


 


PIT PRZEZ INTERNET 2019 - PORADNIKI

Wspólne rozliczenie a PIT przez internet

Wspólny PIT z małżonkiem nie wymaga już oświadczenia obu stron o woli dokonania rozliczenia łącznego.

Rozliczenie PIT online. Jakie programy są potrzebne?

Ministerstwo Finansów udostępnia dwie możliwości rozliczania się przez internet: interaktywne deklaracje na stronie resortu oraz program, który można zainstalować na komputerze.

Jakie dane przydadzą się do rozliczenia przez internet?

Składane przez internet zeznanie PIT za 2016 rok nie wymaga kwalifikowanego e-podpisu. Dlatego też fiskus musi mieć możliwość zweryfikowania, czy zeznanie wypełniła osoba upoważniona.

Jaki PIT można złożyć przez internet?

Drogą internetową można złożyć już szereg typów deklaracji. Rozliczenie takie jest w zupełności bezpłatne i nie wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jak sprawdzić, czy PIT przez internet doszedł prawidłowo?

Przy składaniu zeznania drogą elektroniczną system rozliczeń wysyła do podatnika specjalne komunikaty.

Czy elektroniczny PIT można wysłać mailem?

Deklaracje PIT za 2016 rok można złożyć drogą internetową. Służą do tego formularze interaktywne lub specjalne programy do rozliczeń.

Narzędzie oblicza:
składki na ZUS, na NFZ, wynagrodzenie brutto, zaliczkę na podatek dochodowy, koszt ponoszony przez pracodawcę