Notowania

Działalność gospodarcza i praca na etacie. Czy trzeba złożyć dwie deklaracje podatkowe?

Prowadzenie firmy i praca na etacie nie zawsze oznaczają konieczność wypełnienia dwóch formularzy PIT.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie musi wiązać się z rezygnacją z pracy na etacie. Przedsiębiorca zatrudniony na umowę o pracę musi jednak pamiętać, aby poprawnie rozliczyć finanse z różnych źródeł. Liczba wypełnianych deklaracji podatkowych zależy od formy opodatkowania firmy. *

Jedna deklaracja PIT

W sytuacji, gdy podatnik rozlicza działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, według skali podatkowej i jednocześnie jest zatrudniony na umowę o pracę, może rozliczyć podatek dochodowy na jednej deklaracji. Wystarczy, że wypełni formularz PIT-36. W części D należy wprowadzić kwoty z rozróżnieniem na poszczególne źródła przychodów. Takie rozwiązanie umożliwia także skorzystanie z dostępnych ulg podatkowych.

*Więcej zeznań podatkowych *

Jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę opodatkowaną podatkiem liniowym i pracuje na etacie, musi złożyć dwa oddzielne formularze PIT. Rozliczenia firmy dokona na deklaracji PIT-36L, do której załączy także PIT-B z informacjami o wysokości dochodu lub straty z pozarolniczej działalności gospodarczej z danego roku podatkowego. Dochody uzyskane z tytułu umowy o pracę uwzględni w deklaracji PIT-37.

Podobna zasada rozliczenia obowiązuje przy zatrudnieniu na etat i równoczesnym prowadzeniu firmy opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W tym przypadku, podatnik złoży PIT-37 za pracę oraz PIT-28 za działalność gospodarczą. Do drugiej deklaracji dodać również załącznik PIT-28A, który zawiera informacje o przychodach przedsiębiorcy.

Działalność gospodarcza z kartą podatkową i praca na etacie? Również zobowiązuje do złożenia dwóch odrębnych deklaracji podatkowych. Przedsiębiorca-etatowiec składa w tym wypadku PIT-37 (np. za umowę o pracę) oraz dodatkowo - PIT-16A za przychody z prowadzonej firmy.

Tagi: pit 2016, podatki, rozliczenie pit, faq, pit 2011
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz