Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Wspólne rozliczenie małżonków a ślub w trakcie roku

0
Podziel się:

Nie jest możliwe wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem po ślubie, jeśli został on zawarty w trakcie roku. W takiej sytuacji osoby, które zawarły związek małżeński, powinny wypełnić osobne deklaracje podatkowe.

Wspólne rozliczenie małżonków a ślub w trakcie roku
Wspólne rozliczenie małżonków a ślub w trakcie roku (PAP, Tytus Żmijewski)
bEDoWGuZ

Osoby pozostające w związku małżeńskim przez cały rok, pomiędzy którymi istnieje małżeńska wspólność majątkowa, mają prawo rozliczyć się łącznie, czyli na jednej deklaracji PIT. Wspólne opodatkowanie jest korzystne np. w sytuacji, w której jeden z małżonków uzyskuje wysokie przychody i może istnieć ryzyko, że będzie rozliczany w ramach wyższego progu podatkowego.

Łączne rozliczenie PIT po ślubie jest możliwe tylko wtedy, gdy osoby pozostawały w związku małżeńskim przez cały rok. Nawet jeśli ślub został zawarty 2 stycznia, nie jest możliwe wspólne rozliczenie z małżonkiem. Ślub w połowie roku przekreśla możliwość złożenia jednej deklaracji PIT i nie ma przy tym znaczenia, czy osoby te wcześniej prowadziły wspólne gospodarstwo domowe i pozostawały w związku nieformalnym.

Nie tylko ślub ma znaczenie przy rozliczaniu PIT. Z możliwości wspólnego opodatkowania nie skorzystają również osoby, które w trakcie roku zdecydowały się na rozwód, rozdzielność majątkową lub wobec których sąd orzekł separację prawną.

bEDoWGvC
podatki
rozliczenie pit
faq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)