Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

PIT 2019. Jak udokumentować darowiznę i oddaną krew?

0
Podziel się

W zeznaniu za 2019 (PIT 2019) rok od dochodu odliczyć możemy zarówno darowiznę pieniężną, jak i rzeczową. Odliczeniu podlega także ekwiwalent za oddaną honorowo krew. Podpowiadamy, jak w praktyce wygląda udokumentowanie darowizny oraz oddanej krwi (darowizna rzeczowa).

PIT 2019. Jak udokumentować darowiznę i oddaną krew?
PIT 2019. Jak udokumentować darowiznę i oddaną krew? (Reuters, klip wideo Reuters - screenshot)
bDJYCNUB

PIT 2019. Jak udokumentować darowiznę i oddaną krew?

Oświadczenie darczyńcy (niezależnie od formy) powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednak sama umowa darowizny może zostać zawarta bez zachowania tej formy, gdy przyrzeczone świadczenie zostaje spełnione.

Co to oznacza w praktyce? możemy dokonać umowy darowizny kwoty pieniężnej bez zachowania formy aktu notarialnego. W takiej sytuacji dochodzi ona do skutku z chwilą jej wykonania tzn. przekazania kwoty pieniężnej obdarowanemu.

bDJYCNUD

PIT 2019. Jak udokumentować darowiznę i oddaną krew?

Ulga za oddaną krew odliczana jest od dochodu i zakłada odliczenie ekwiwalentu za krew, który przysługiwałby dawcy, z tytułu przekazania określonej ilości krwi.. Należy pamiętać, że wysokość ulgi nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Przekazaną w danym roku podatkowym darowiznę na cele krwiodawstwa można odliczyć:

  • od przychodu w zeznaniu rocznym PIT-28 (przy opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym) składanym do końca lutego kolejnego roku lub
  • od dochodu w zeznaniu rocznym PIT-36 (przy opodatkowaniu na ogólnych zasadach) albo PIT-37 składanym do 30 kwietnia kolejnego roku.

Darczyńca czy honorowy dawca krwi musi odpowiednio udokumentować wartość odliczonej ulgi. I choć w formularzu PIT wystarczy wpisać wyłącznie kwotę ulgi, to urząd skarbowy ma prawo skontrolować podatnika. Wówczas ten będzie musiał udowodni, na jakiej podstawie obniżył podatek należny fiskusowi. Aktualnie skarbówka ma prawo do kontroli zeznań rocznych maksymalnie do 5 lat wstecz.

bDJYCNVe
darowizny i ulga dla krwiodawców
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)